ÖSYM'nin YKS hazırlıkları tamam: 63 bin emniyet personeli görev yapacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 8-9 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) hazırlıklarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

EĞİTİM 06.06.2024, 13:19 06.06.2024, 13:52 Şeyda Gül
ÖSYM'nin YKS hazırlıkları tamam: 63 bin emniyet personeli görev yapacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 2024-YKS'ye ilişkin yazılı açıklama yaptı. 3 milyondan fazla adayın başvurduğu ve üç oturumdan oluşan sınavın, 245 sınav merkezinde uygulanacağını belirten Ersoy, “TYT oturumunda 9 bin 855 bina ve 176 bin 851 salon, AYT oturumunda 6 bin 231 bina ve 112 bin 695 salon, YDT oturumunda ise 1028 bina ve 11 bin 44 salon kullanılacak” dedi. 

Soru dağılımları ve süreleri

2024-YKS soru dağılımları konusuna da değinen ÖSYM Başkanı Ersoy, 8 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te uygulanacak olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) adaylara, Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 soru olmak üzere toplam 120 soru sorulacağını kaydetti. Sınav için 165 dakika süre verileceğini anltan ÖSYM Başkanı Ersoy, 9 Haziran Pazar günü saat 10.15'te yapılacak olan Alan Yeterlilik Testlerinde (AYT), Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40 soru, Matematik Testi'nde 40 soru, Fen Bilimleri Testi'nde 40 soru sorulacağını söyledi. Bu sınav için ise 180 dakika süre verileceğinin bilgisini veren ÖSYM Başkanı Ersoy, 9 Haziran Pazar günü saat 15.45'te gerçekleşecek Yabancı Dil Testi (YDT) Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacağını atardı. 80 soru sorulacağını ve 120 dakika süre verileceğini dile getiren ÖSYM Başkanı Ersoy, “Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacak. Sınavda adaylara başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek” ifadelerini kullandı. 

​​​​​

Engelli adaylara ek süre

Bu yıl yapılan düzenlemeye ilişkin bilgi veren ÖSYM Başkanı Ersoy, ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilmesinin kararlaştırıldığını anımsattı.

Emniyet tedbirleri alındı

YKS hazırlıklarını tamamladıklarını bildiren ÖSYM Başkanı Ersoy, sınavların yapılacağı tüm il ve ilçelerdeki sınav koordinatörleriyle sürekli temas halinde olduklarını söyledi. ÖSYM Başkanı Ersoy, sınav evrakını taşıyan nakil araçlarının Ankara'dan sınav merkezlerinde muhafaza edileceği yere ulaşması ve sınav bitiminde sınav merkezlerinden Ankara'ya dönüşünün güvenliğinin, emniyet müdürlükleri ile jandarma komutanlıkları koordinesinde sağlandığını dile getirdi. Üç oturumda sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla toplam 63 bin 463 emniyet personeli görev yapacağını aktaran ÖSYM Başkanı Ersoy, sınav yerlerine ulaşımda adayların son dakikalara kalmaması için de hatırlatma yaptı. ÖSYM Başkanı Ersoy, aday ve görevlilerin sınav binalarına ulaşımlarında da sorun yaşamamaları için paydaş kurumlarla koordinasyon kurulduğunu dile getirdi.

Sınav günleri nüfus müdürlükleri açık tutulacak

Adayların sınava gireceği salon ve bina bilgilerini içeren sınav giriş belgelerinin 23 Mayıs'ta "ais.osym.gov.tr" sayfasından ve AİS Mobil uygulamasından erişime açıldığını hatırlatan Ersoy, adayların sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile fotoğraflı nüfus cüzdanlarını veya fotoğraflı TC kimlik kartlarını yanlarında bulundurmak zorunda olduğunu söyledi. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adayların mağdur olmamaları için ivedilikle nüfus müdürlüklerine giderek fotoğraflı yeni kimlik kartlarını almaları gerektiğini vurgulayan Ersoy, “TC kimlik kartını, nüfus cüzdanını sınav günü kaybeden veya nüfus cüzdanında fotoğraf, TC kimlik numarası bulunmayan adaylar için il veya ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık tutulacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

1 milyona yakın personel görev yapacak

YKS'nin tüm aşamalarında diğer devlet kurumlarıyla işbirliği içerisinde bulunduklarını aktaran Ersoy, üç oturumda 1 milyona yakın kişinin görev alacağını söyledi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve üniversite rektörlükleriyle koordineli bir çalışma yürüttüklerini vurgulayan Ersoy, katkılarından dolayı ilgili tüm kurumlara ve sınav görevlilerine teşekkür etti. Adayların uzun ve zorlu bir hazırlık süreci geçirdiklerini kaydeden Ersoy, “Her şeyden önce şu bilinmelidir ki sizler ülkemiz için çok kıymetlisiniz. Büyük emek sarf ettiniz, sizlerin emeği, bizler için emanettir. ÖSYM olarak emeklerinizin karşılığını alacağınız şekilde çalışmalarımızı tamamladık” şeklinde konuştu. 

Sınav uygulanacak okulların çevresinde gürültü yapılmaması uyarısı

Öğrencilerin sınava gireceği okulların çevrelerinde gürültü yapılmamasını isteyen Ersoy, uygulama yapılacak okulların çevresinde adayları olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınılması konusunda uyardı. “Özellikle gürültü çıkartacak çalışmalar yapmayalım. Bu noktada ilgili kurumlarımıza bilgilendirme yapıldı. Süreci titizlikle takip etmelerini rica ediyorum. Toplumsal olarak hep birlikte göstereceğimiz duyarlılık çok önemli” diyen Ersoy, adayların sınav gününden önce sınava girecekleri binaları görmelerini ve sınavdan bir saat önce sınav yerlerinde hazır bulunmalarını beklediklerini anlattı. Ersoy, “Sınava giriş belgelerinizi ve geçerli kimlik belgesini yanınıza almayı unutmayın. Hepinize başarılar dilerim” dedi.

Yorumlar (0)