Rusya harekete geçti: Ukrayna'ya yoğun hava saldırısı

Terör saldırısından Ukrayna'yı sorumlu tutan Rusya, Ukrayna'nın başkenti Kiev ve ülkenin batısında yer alan turistik Lviv şehrine hava saldırısı düzenledi. Lviv'e komşu Polonya'da savaş uçakları olası ihlalleri önlemek için alarm durumuna geçti.

DÜNYA 24.03.2024, 10:30 Buse Önder
Rusya harekete geçti: Ukrayna'ya yoğun hava saldırısı

Moskova'da bulunan Crocus City Hall adlı konser salonuna silahlı kişilerce gerçekleştirilen terör saldırısında 133 kişi hayatını kaybetti ve 100'den fazla kişi yaralandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırının ardından ulusa seslendi ve saldırının Ukrayna'yla bağlantılı olduğunu iddia etti. Putin, "Kaçmaya çalıştılar, Ukrayna'ya doğru ilerliyorlardı. İlk bilgilere göre saldırganlara, Ukrayna tarafından sınırı geçmeleri için bir geçit hazırlandı" şeklinde konuştu.

Ayrıca Putin, saldırıyı Nazilerin yaptığı katliamlara benzetti ve 4 saldırgan dahil olmak üzere toplamda 11 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Rus lider, saldırının ardındaki tüm faillerin tespit edileceğini ve cezalandırılacağını da vurguladı.

Hava savunması aktif hale geldi

Putin'in açıklamalarının ardından Ukrayna'da bir kez daha hava saldırısı sirenleri çaldı ve binlerce kişi sığınaklara indi. Kiev'de hava savunma sistemleri aktif hale getirildi ve görgü tanıkları çok sayıda füzenin havada önlendiğini aktardı.

NATO topraklarına komşu Lviv şehri de hedef alındı. Polonya silahlı kuvvetleri, sınıra yakın bölgelerin vurulması üzerine savaş uçaklarının alarm durumuna geçtiğini bildirdi.

Bu saldırılar, Rusya'da 133 kişinin öldüğü terör eylemini izledi. Terör örgütü DAEŞ konser baskınını üstlenmiş olsa da Rus yetkililer Ukrayna'yı suçlarken olayın detayları hala netleştirilmeye çalışılıyor.

Yorumlar (0)