Rusya'dan BMGK'ya acil toplantı çağrısı

Rusya Federasyonu, ABD'nin Irak ve Suriye'ye yönelik saldırılarının akabinde BMGK'ya 'acil toplantı' çağrısında bulundu.

DÜNYA 04.02.2024, 01:11
Rusya'dan BMGK'ya acil toplantı çağrısı

ABD'nin Ürdün'deki saldırıya karşılık evvelki gece Suriye ve Irak'taki İran bağlantılı milis gruplara yönelik düzenlediği saldırıların akabinde Rusya Federasyonu, BMGK'yı (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) 'acil' olarak toplantıya davet etti.16 kişi yaşamını yitirdi


ABD, 28 Ocak 2024'te Ürdün-Suriye hududundaki üssünde üç askerinin ölümüyle neticelenen saldırıya evvelki gece çok sayıda savaş uçağıyla 85'i aşkın hedefi imha ederek cevap vermişti. 

Suriye ve Irak'taki İran bağlantılı milis gruplara yönelik düzenlenen saldırılar neticesinde 16 kişi yaşamını yitirirken, Rusya Federasyonu'ndan saldırılara sert tepki gelmişti. 

Rusya Federasyonu'nun BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, gerçekleştirdiği açıklamada, "ABD'nin Irak ve Suriye'ye dönük saldırılarının oluşturduğu güvenlik ve sulh tehdidi sebebiyle BMGK'nın 'acil' bir şekilde toplanmasını istedik." dedi.

Yorumlar (0)