İsrail ordusu savaş hazırlığında

İsrail ordusu, Lübnan'a karşı kuzey cephesinde tabur seviyesinde gerçek mühimmatla savaş eğitimi ve şehir muharebesi hazırlıklarını artırdığını açıkladı.

DÜNYA 28.01.2024, 00:55
İsrail ordusu savaş hazırlığında

İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen açıklamada, savaş hazırlıklarının geçtiğimiz hafta gerçekleştirildiği, müfrezelerden başlamak üzere, istihkam ve piyade birlikleri, topçu ve tankçıların da iştirak ettiği taburlar seviyesinde birliklere yoğun eğitimler verildiği kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant pek çok kez, kuzey hududu ötesinde Lübnan'daki Hizbullah mensuplarına karşı savaş açılmasına ilişkin açıklamalar yapmıştı.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023 tarihinden beri hudutta süren çatışmalarda 171 Hizbullah üyesi ve 30 Lübnanlı sivil ile altı İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri yaşamını yitirdi.


(Gallant ile Netanyahu)

Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Filistin halkı ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlere dönük sürekli ihlallere bir karşılık verme' gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim 2023'teki saldırılarda 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5.132 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında minimum yüzde 70'i kadın ve çocuk olmak kaydıyla, 26 bini aşkın Filistinli katledildi, 65 bini aşkın kişi ise yaralandı. 

Gazze'de halkın sığındığı eğitim kurumları ve hastaneler hedef alınarak sivil altyapıya zarar veriliyor. 

İsrail ordusu, 557 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te dört günlüğüne verilen ve ardından üç gün daha uzatılan 'insani arada' 240 Filistinli ve 81 İsrailli rehine karşılıklı salıverildi.

İşgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'da da İsrail kolluk kuvvetleri ve illegal Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 374 Filistinli vefat etti.

Yorumlar (0)