Hamas'tan bir heyet ateşkes görüşmelerini tamamlamak için Mısır'a gidecek

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, yaptığı son dakika açıklamasında Hamas'tan bir heyetin Gazze Şeridi'nde ateşkes görüşmelerini tamamlamak üzere Mısır'ı ziyaret edeceğini duyurdu.

DÜNYA 02.05.2024, 21:17 Şeyda Gül
Hamas'tan bir heyet ateşkes görüşmelerini tamamlamak için Mısır'a gidecek

Hamas ile İsrail arasında gerçekleşecek ateşkes için görüşmeler sürüyor. Bu konuya ilişkin Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yer verildi. İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sona ermesine ilişkin müzakereleri ele aldığı ifade eden Heniyye, Filistin halkının taleplerini karşılayacak ve İsrail saldırılarını sona erdirecek bir anlaşmanın şekillenmesi amacıyla devam eden görüşmeleri tamamlamak üzere Hamas'ın müzakere heyetinin mümkün olan en kısa sürede Mısır'a geleceğini belirtti. Mısır'ın bu süreçteki rolünden övgüyle bahseden Heniyye, Hamas'ın ateşkes önerisinin incelenmesi konusundaki olumlu yaklaşımına dikkati çekti.

İsrail BMGK'nın ateşkes kararını hiçe saydı

Mısır basınında önceki gün yer alan haberde, Hamas heyetinin Mısır'ın başkenti Kahire'den ayrıldığı ifade edilmişti. Mısır'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması teklifine yazılı yanıt vereceği bilgisine yer verilen haberde, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin 29 Nisan'da Suudi Arabistan'da düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nda yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi için ateşkes sağlanması konusunda bir teklifin olduğunu söylediği vurgulanmıştı.

Hamas teklif üzerinde çalışıyor

Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni bir ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşması teklifinin 26 Nisan günü Hamas'a sunulduğu belirtilen haberde, Hamas'ın teklif üzerinde çalıştığı ve yakında yanıtını vereceği duyurulmuştu.

Yorumlar (0)