Gözaltında cinsel şiddet!

Protestocular, Şili'deki hayat pahalılığı, sağlık sektörünün yetersizliği ve eşitsizlik gibi konular sebebiyle Pinera hükümetine gösteri yapıyor.

DÜNYA 25.10.2019, 06:48
Gözaltında cinsel şiddet!

Şili'de metro ücretine yapılan zammın tetiklediği ve geçen hafta şiddetlenerek 18 kişinin ölümüne sebep olan gösteriler devam ediyor.

Şili'nin başkenti Santiago'da binlerce kişi, İtalya Meydanı olarak bilinen Baquedano Meydanı'nda Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera hükümeti karşıtı protestolarını sürdürüyor.

Gösterilerde, bazı protestocular güvenlik güçlerine yerden söktükleri kaldırım taşlarını fırlatırken, Şili polisi de göz yaşartıcı gaz ve biber gazı ile protestoculara müdahale etti.

Protestocular, Şili'deki hayat pahalılığı, sağlık sektörünün yetersizliği ve eşitsizlik gibi konular sebebiyle Pinera hükümetini protesto ediyor.

Şili Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, son bir haftada ülke çapında düzenlenen 68 protestoya 424 bin kişi katıldı. Protestolardan kaynaklanan olaylarda 18 kişi hayatını kaybetti, 250'den fazla kişi yaralandı ve 300'ü reşit olmayan olmak üzere toplam 2 bin 686 kişi gözaltına alındı.

Gözaltında cinsel şiddet

Diğer taraftan, protestolar sebebiyle gözaltına alınan 9 kişi cinsel şiddete maruz kaldıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

BM Şili'ye misyon gönderiyor

Şili'nin önceki Devlet Başkanı ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Şili'deki insan hakları ihlallerini izlemek için bir misyon göndereceğini duyurdu.

Michelle Bachelet, Şili'deki olaylar sebebiyle üzgün olduğunu ifade ederek, "Krizi en başından beri takip ettikten sonra ülkemdeki insan hakları ihlalleri iddialarını incelemek için bir misyon göndermeye karar verdim." değerlendirmesinde bulundu.

Zam karşıtı başladı, şiddetli gösterilere dönüştü

Şili'de başkent Santiago'nun en önemli ulaşım aracı metroya geçen hafta belirli saatler arasında uygulanmak üzere yüzde 4 zam yapılmasına karşı metroda "turnikeden atlama" tavrıyla başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin turnikeden atlayan ve ücret ödemeden geçenleri güç kullanarak çıkarmasıyla şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Bazı metro duraklarındaki turnikeleri ve camları kıran protestoculara Şili polisi göz yaşartıcı gazla müdahale etmiş, Santiago'nun bazı bölgelerinde polisle protestocular arasında arbede yaşanmıştı.

Şili çapında yayılan şiddetli gösterilerin yağma ve yakma vakalarına dönüşmesiyle 3 bölge ile 11 şehirde güvenliğin orduya bırakılmasını kapsayan "Acil durum" ve "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmişti.

protestoların şiddetlenmesinin ardından Pinera, önce metro zammını kaldırmış, daha sonra da protestolara son vermek için bir dizi sosyal yardım paketini ilan etmişti.

Şili'nin önceki Devlet Başkanı ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Şili'deki krizin sona erdirilmesi için tüm siyasi ve sivil toplum liderlerine acil diyalog çağrısında bulunmuştu.

Şili'nin önde gelen basın organlarından El Mercurio gazetesinin, "acil durum" ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Valparaiso'daki binasına da saldırıldığı ve yangın çıktığı belirtilmişti.

Şiddetli protestolara ve yağmalara sahne olan Şili'de, Diktatör Augusto Pinochet'nin 1990'da devrilmesinden bu yana doğal afet harici ilk kez "acil durum" ilan edilerek güvenlik orduya teslim edilmiş ve ordu sokaklara inmişti.

Yorumlar (0)