Gazze'de yeni ateşkes umudu

İsrail Başbakanlığınca gerçekleştirilen açıklamada, Hamas'ın yeni rehine takası anlaşmasına ilişkin sunulan teklife verdiği olumlu yanıtın kendilerine ulaştığı kaydedilerek, "Hamas'ın cevabı, Katarlı arabulucu tarafından Mossad'a iletildi." ifadesi kullanıldı.

DÜNYA 06.02.2024, 23:59
Gazze'de yeni ateşkes umudu

Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve rehine takasını içeren anlaşmaya ilişkin görüşmeler sürerken, İsrail, Hamas'ın yeni rehine takası anlaşmasına ilişkin sunulan teklife verdiği cevabın kendilerine ulaştığını teyit etti. 

İsrail Başbakanlığınca gerçekleştirilen açıklamada, "Hamas'ın cevabı, Katarlı arabulucu tarafından Mossad'a iletildi. Ayrıntılar ise müzakerelere iştirak eden yetkililerce değerlendiriliyor." ifadelerine yer verildiHamas anlaşmaya müspet cevap vermişti

Hamas tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, anlaşmaya müspet cevap verildiği kaydedilmiş, "İstişareler yaptıktan sonra çerçeve anlaşmasına dair yanıtımızı Mısır ve Katar'daki kardeşlerimize ilettik. Eksiksiz ve kapsamlı bir ateşkesin temini, halkımıza dönük saldırganlığın sonlandırılması, barınma, yardım ve yeniden imarın temini, Gazze üzerindeki kuşatmanın bir an evvel kaldırılması ve rehine takasının tamamlanması için öneri müspet bir ruhla ele alındı." denilmişti. Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 'Filistin halkı ve başta Mescid-i Aksa olmak kaydıyla mukaddes değerlere dönük sürekli ihlallere bir karşılık verme' gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim 2023'teki saldırılarda 1.200 İsraillinin yaşamını yitirdiğini, 5.132 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında minimum yüzde 70'i kadın ve çocuk olmak kaydıyla, 27.585 Filistinli katledildi, 66.978 kişi ise yaralandı. 

Gazze'de halkın sığındığı eğitim kurumları ve hastaneler hedef alınarak sivil altyapıya zarar veriliyor. 

İsrail ordusu, 562 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023'te dört günlüğüne verilen ve ardından üç gün daha uzatılan 'insani arada' 240 Filistinli ve 81 İsrailli rehine karşılıklı salıverildi.

İşgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'da da İsrail kolluk kuvvetleri ve illegal Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 381 Filistinli vefat etti.

Hizbullah ile İsrail ordusu arasında 8 Ekim 2023'ten beri İsrail-Lübnan hududunda süren çatışmalarda 181 Hizbullah üyesi, 30 Lübnanlı sivil ile altı İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)