Gazze'de 2 bebek açlıktan öldü

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail'in 4 aydan uzun süredir saldırılarıyla açlığa sürüklediği ifade edildi. Açıklamada, insani yardımın girişini engellediği Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da 2 bebeğin açlıktan öldüğü duyuruldu.

DÜNYA 28.02.2024, 10:05 28.02.2024, 17:59 Şeyda Gül
Gazze'de 2 bebek açlıktan öldü

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, Beyt Lahiya'da bulunan Kemal Advan Hastanesine yetersiz beslenme ve sıvı kaybı (dehidrasyon) nedeniyle hayati tehlikesi bulunan çok sayıda bebeğin getirildiği bilgisine yer verildi. Açıklamada, Gazze'de açlık ve susuzluğun binlerce çocuk ve hamile kadının ölümüne sebep olduğu belirtilerek, “Kemal Advan Hastanesinde yetersiz beslenme ve sıvı kaybı sebebiyle 2 bebek hayatını kaybetti” ifadelerine yer verildi.

Yardım çağrısında bulunuldu

Yardım çağrısı yapılan açıklamada, sıvı kaybı ve yetersiz beslenmeden zorluk çeken insanları muayene ve tedavi etmek edilmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada, insani bir felaketi önlemek için uluslararası kuruluşlara yerinden edilenlerin kaldığı barınaklarda kapsamlı bir tıbbi denetim yapma çağrısında bulundukları dile getirildi. Kadınları ve çocukları korumanın, Gazze Şeridi'ni vuran kıtlıktan kurtulma çözümleri sağlamanın Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki kuruluşların ahlaki sorumluluğu ve görevi olduğunun altı çizilen açıklamada, “Uluslararası topluma, işgalci İsrail'in Gazze Şeridi'nde hedef alma, aç bırakma ve salgın hastalıklar yoluyla işlediği soykırım suçlarını durdurma çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Bölgeye insani yardımların girişi arttırılmalı

Başta BM'ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı belirtilen açıklamada, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar sebebiyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi çağrısı yinelendi. Açıklamada ayrıca, bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuldu.

Yardımlar yarı yarıya düştü

26 Ocak tarihinde Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e karşı hükmettiği ihtiyati tedbir kararları arasında Gazze'de insani yardıma erişimin sağlanması yer aldığı belirtilen açıklamada, buna rağmen Şubat ayında Gazze'ye giren yardımın Ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğü ifade edildi. Şubat ayında Gazze'ye giren insani yardımın önceki aya göre yüzde 50 oranında azaldığını belirten UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, “Çaresiz yaşam koşullarındaki 2 milyon Filistinlinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için yardımların azalması değil artması gerekiyordu” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)