Trump alay konusu oldu

ABD Başkanı Donald Trump, kendi talimatını yerine getiren NASA'yı eleştirmesi ve Ay'ı Mars'ın bir parçası olarak değerlendirmesi alay konusu oldu.

BİLİM-TEKNOLOJİ 08.06.2019, 10:26
Trump alay konusu oldu

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) 2024’te Ay’a gidiş projesini eleştirerek “Bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası) yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, İrlanda’dan ABD’ye dönüş yolunda NASA’ya tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Harcadığımız tüm paraya rağmen, NASA hala Ay’a gitmekten bahsetmemeli, biz bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası) yaptığımız daha büyük şeylere odaklanmalılar.” ifadelerini kullanarak kafaları karıştırdı.

Talimatı veren zaten Trump

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu çıkışının NASA Genel Müdürü Jim Bridenstine’nin Washington’da düzenlenen Uluslararası Uzay Kalkınma Konferansında yaptığı “Başkanın ilk talimatı ‘Ay’a geri dönüyoruz’ oldu.” şeklindeki açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti.

NASA yöneticisi, ayrıca Ay’a 2024’te kapsamlı bir seyahatin yapılacağını, bunun öncekinden farklı olacağını ve Ay’da kalıcı olarak kalacaklarını açıklamıştı.

NASA, Mars’a yapılacak seyahatlerde Ay’ı bir üs olarak kullanmayı planlıyor.

Trump kendisiyle çelişti

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu çıkışıyla daha önce uzay ve NASA konusunda yaptığı açıklamalarla çeliştiği ise dikkatlerden kaçmadı.

Geçen ay NASA’nın 21 milyar dolarlık bütçesine 1,6 milyar ek yapıldığını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, “Benim yönetimim altında NASA’yı yine çok iyi bir yere taşımak için restore ediyoruz ve Ay’a geri dönüyoruz, daha sonrası ise Mars.” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Ay’ı Mars’ın parçası sanıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter paylaşımında Ay’ı Mars’ın parçası olarak tanımlaması da sosyal medyada alay konusu oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ifadesiyle Ay’ın Mars’a gidiş için kalıcı bir üs olmasını kastettiği yorumları da yapıldı.

Yorumlar (0)