Bakanlığın verilerine milli dijital destek

HAVELSAN'ın geliştirdiği milli yazılım çözümleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kurumların veri depolama ve transfer süreçlerinde kullanılacak.

BİLİM-TEKNOLOJİ 07.04.2024, 16:26 Melina Ay
Bakanlığın verilerine milli dijital destek

Savunma sanayii ve kamu başta olmak üzere tüm müşterilere, bilimsel bilgiye dayalı yüksek teknolojili ‘ürün, çözüm ve hizmetleri’ küresel olarak sunan HAVELSAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile işbirliği içerine girdi. Bakanlıkla çalışma yürütecek HAVELSAN, veri depolama ve transfer süreçlerini milli çözümlerle sağlayacak.‘Milli Güvenlik’ önlemi

HAVELSAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı 16 kurumun veri güvenliği ihtiyaçlarını karşılamak için ‘HAVELSAN Drive’ ve ‘DEPO’ ürünlerini kullanacak. Bu şekilde, Bakanlık merkez teşkilatı ve bağlı kurumlar, uçtan uca veri depolama ve transfer işlemlerini milli ve güvenli bir çözümle gerçekleştirebileceklerdir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda düzenlenen proje tanıtım toplantısında, sistemin işleyişi, depolama ve transfer süreçlerinin yönetimi ve güvenlik kriterleri gibi konular detaylı olarak ele alındı.

Milli şirketlerde milli dijitalleşme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakkı Tok, bakanlık olarak her alanda olduğu gibi tedarik edilen yazılım çözümlerinde de milli ve güvenli yazılımlara önem verdiklerini belirtti. Tok, "HAVELSAN Drive ve DEPO'nun Bakanlığımız bünyesinde kullanımıyla veri güvenliği ihtiyaçlarımız daha üst seviyede karşılanmış, dijitalleşme adımlarımıza milli şirketlerimizin katkısı artarak devam etmiş olacak. Veri güvenliği ve bağımsızlığı adına attığımız bu adım nedeniyle hem Bakanlık personelimize hem de HAVELSAN personeline teşekkür ederim" dedi.

“Yüzde 100 veri güvenliği sağlandı”

HAVELSAN Uluslararası İş Geliştirme ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Şevket Ünal, HAVELSAN Drive ve DEPO ürünlerinin bulut ortamında ve kurumların kendi veri merkezlerinde konumlandırılarak yüzde 100 veri güvenliği sağladığını belirtti.

Ünal açıklamasının devamında, “Şirketimiz, ulusal ve uluslararası düzeyde kurumlara özel çözümler üreterek veri güvenliği alanında katma değerli hizmetler sunmayı amaçlıyor. İhtiyaç makamlarına entegre ve etkin çözümler sunan bir çözüm ortağıyız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı 16 kurumun veri güvenliğine katkı sağlayarak, veri yönetimini daha etkin hale getirip dosya paylaşım ihtiyacını tamamen yerli ve milli imkanlarla karşılama konusunda önemli bir rol üstlendik. HAVELSAN DEPO ürünümüzle, depolama ürünlerinin yönetimini milli imkanlarla sağlarken, aynı zamanda depolama donanım ürünlerinden bağımsız bir platform oluşturmuş olduk” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar (0)