Yunanlar Gaziantep'in hakkını verdi!

Türk ve Yunanlar arasında 'baklavanın anavatanı' tartışması devam ederken, Gaziantep'e gelen Yunan gazeteciler, gerçek baklavanın Gaziantep'te olduğunu ifade etti.

YAŞAM 02.10.2019, 17:19 02.10.2019, 17:22
Yunanlar Gaziantep'in hakkını verdi!

Küresel Gazeteciler Konseyi Kurucu üyesi Aynur Tattersall'ın girişimleriyle, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) gastronomi dalında "Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'e gelen komşu ülke Yunanistan'ın gastronomi ve seyahat yazarları Olive Magazine şef editörü Nana Darioti, FNL Food ve Lesiure Guide şef editörü Thalia Tsichlakis ile Blue Magazin'in yemek ve seyahat editörü Fotis Vallatos, Gaziantep mutfağını denedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in davetlisi olarak kente gelen Yunan yazarlar ve gazeteciler, baklavanın yapım aşamasını ustalarından izledikten sonra tanıdıklarına Gaziantep'e gitmelerini ve baklavadan tatmalarını söyleyeceklerini ifade etti.

"Baklava yapımını izlemek adeta bir görsel şov"

Fotis Vallatos, baklava yapımının kendisi için değişik bir deneyim olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Gaziantep’te baklava yapımı, bir sanat gibi. Baklava yapımını izlemek adeta bir görsel şov, tiyatro oyunu izlemek gibi. Diğer gastronomi tecrübelerine benzemiyor. Biz de Yunanistan’da baklava yapıyoruz. Ancak baklavanın tadına bakılması ve gelip nasıl yapıldığının izlenmesinin, Gaziantep’e gelinmesi için ayrı bir sebep olduğunu düşünüyorum. Gerçekten muhteşem."

"Buranın gerçekten farklı olduğunu düşünüyorum"

Thalia Tsichlakis ise baklava yapımı sırasında herkesin işini çok iyi yaptığını ifade ederek, "Gaziantep baklavası tattığım en güzel tatlı. Herkesin tarifleri olabilir ama esas olanın tarif değil, farkı küçük detaylar. Herkes her hareketi çok iyi biliyor. Her şey olağanüstü. Favorim midye ve kare baklava. Bugüne kadar baklava yapımına katılmıştım, baklava yapmıştım. Burayı gördükten sonra 'Evet' diyemem. Burayı görmeseydim 'Evet yaptım' derdim. Benim yaptığımla buradaki baklavalar aynı değil, tarifi benzerlik gösterebilir ama bazı şeyler farklılık gösterir. Sırları bilsen bile, sadece bir fikrin olur ama asla yapmasını beceremezsin. Daha önce İstanbul’da baklava yemiştim ama buranın gerçekten farklı olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"Gaziantep baklavası gerçekten muhteşem"

Nana Darioti, Yunanistan’da da değişik malzemelerle baklava yaptıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Burada sanattan bahsediyoruz. Gaziantep baklavası gerçekten muhteşem, başka bir söz söyleyemiyorum. Sadece bunu yemek için tekrar tekrar gelirim. Çok kıskandım, biz de baklava yapıyoruz ama gerçek baklava burada sizin yaptığınız. Gaziantep’e sadece baklava yemek için tekrar geleceğim. Harika, tarif edilemez bir lezzet."

Yunanlılar, Türklerin baklavayı Bizanstan çaldığını ve en iyi baklavanın Yunanistan'da yapıldığını ve tescilinin kendilerinde olduğunu ileri sürüyor. Buna karşılık, Türkiye de baklavanın onlarca asır süregelen bir gelenek olduğunu ve Türkiye'ye tescilli bir tatlı olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)