Meteoroloji tek tek uyardı: Kuvvetli yağış geliyor

Meteoroloji’den yapılan değerlendirmede, bazı illerde kuvvetli yağış beklendiği ifade edildi.

YAŞAM 06.05.2024, 08:30 Şeyda Gül
Meteoroloji tek tek uyardı: Kuvvetli yağış geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 6 Mayıs Pazartesi gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. oğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Ordu ve Tokat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, yağışların Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Bitlis Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Van’ın güneyinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiği vurgulandı.

Hava sıcaklığı

Güneybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı kaydedilen hava sıcaklıklarına ilişkin yapılan uyarıda, Güneydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı belirtildi. Diğer yerlerde ise hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağının tahmin edildiği aktarıldı.

Rüzgar

Genellikle kuzey yönlerden esmesi beklenen rüzgarın ise Güney Doğu Anadolu'da güney yönlerden, hafif zaman zaman orta, yağış olan yerlerde kuvvetli olarak esmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Kuvvetli yağış uyarısı

Hatay, Osmaniye, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Bitlis Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Van’ın güneyinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışlara ilişkin uyarı yayımlandı. Buna göre, yağışların Doğu Anadolu’nun kuzeyinin 2000 metre üzeri yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinde yağışlarla birlikte oluşabilecek sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

Zirai don uyarısı

Hava sıcaklığının hissedilir derecede azalarak iç kesimlerde mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin edilen uyarıda buna bağlı olarak 6 Mayıs Pazartesi gece saatlerine kadar Marmara'nın güneyi ve doğusunda, İç Ege ve Göller Yöresi'nde zirai don hadisesi beklendiği kaydedildi. İç Anadolu Bölgesi ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde ise 7 Mayıs Salı gece saatlerine kadar hafif, İç Anadolu'nun doğusunda (Sivas, Kayseri, Yozgat, Nevşehir) yer yer orta kuvvette zirai don hadisesi beklendiği ifade edilen açıklamada, “Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta zirai faaliyetlerle uğraşan çiftçiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Yorumlar (0)