Meteoroloji bölge bölge uyardı! Bayramda sağanak var

MGM'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre; Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgeleri gök gürültülü sağanak yağmurlu, İç Anadolu'nun büyük bölümü, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri yağmurlu olacak. Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Bitlis, Muş, Şırnak, Van ve Hakkari'de kuvvetli olması bekleniyor.

YAŞAM 09.04.2024, 10:03 Hanife
Meteoroloji bölge bölge uyardı! Bayramda sağanak var

Bayramda hava nasıl olacağına yönelik Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler geldi.

Buna göre; yurt genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Bitlis, Muş, Şırnak, Van'ın güney ve doğusu ile Hakkari'de aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı ve Orta Karadeniz'de yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarı ve yer yer üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeydoğudan, yurdun doğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı ve Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Bitlis, Muş, Şırnak, Van'ın güney ve doğusu ile Hakkari'de aralıklı ve yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, dolu yağışı, yağış anından kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ Tehlikesi Ve Kar Erimesi Uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yorumlar (0)