Kentin sadece bir ilçesi! Fay hattı haritasına göre en sağlam zemine sahip o şehir…

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Can Ayday, yeni deprem haritası üzerinde depremin en olası olan ve en sağlam zemine sahip ilçeler hakkında konuştu.

YAŞAM 21.01.2024, 13:21 21.01.2024, 13:25 Buse Önder
Kentin sadece bir ilçesi! Fay hattı haritasına göre en sağlam zemine sahip o şehir…

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Can Ayday, Eskişehir'deki deprem haritası üzerinde yaptığı değerlendirmelerde, kentin 14 ilçesi arasında deprem riski ve zemin özellikleri bakımından dikkat çeken ilçelere vurgu yaptı. İnönü ilçesinin Eskişehir fay zonu üzerinde olduğunu ve dolayısıyla oldukça tehlikeli bir konumda bulunduğunu belirten Ayday, aynı zamanda kentin en sağlam zeminine sahip ilçesinin Sivrihisar olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Can Ayday, "Eskişehir'in ilçeleri var, yanılmıyorsam 14 tane ilçesi var. Eskişehir'in bu ilçelerden konumlarını itibariyle bazıları deprem açısından çok riskli, bazıları orta riskli, bazıları az riskli. İnönü ilçesi riskli bir yerde, çünkü Eskişehir fay zonunun tam üzerinde kalıyor. Eskişehir riskli yerleşim yeri yani Tepebaşı olsun Odunpazarı ilçesi olsun" diyerek Eskişehir'in ilçeleri arasındaki deprem riskini sıraladı.

‘Sivrihisar en az riskli bölge’

Ayday, özellikle Sivrihisar ilçesini deprem açısından daha az riskli ilçeler arasında göstererek, şu açıklamalarda bulundu: "Sivrihisar gerçekten deprem açısından daha az riskli ilçeler arasında. Günyüzü hemen biliyorsunuz Sivrihisar’ın doğusunda bir ilçemiz. Yani oralarda aktif fay yok ama maalesef oralarda aktif fay yok da illa ki aktif faya yakın olacak diye de bir şey yok."

Ayday, Sivrihisar'ın avantajlarını da sıraladı. Can Ayday, "Sivrihisar granit, granodiyorit gibi sağlam bir kayanın da üzerinde bulunuyor. Gerçekten de Eskişehir’de şanslı ilçelerden bir tanesi Sivrihisar’dır. Eğer depremin gelen ivmesi yüksekse deprem o kadar fazla zarar verir. Depremin ivmesi az ise o zeminde daha az zarar” açıklamalarında bulundu.

Sivrihisar’ın Eskişehir’de deprem açsından en şanslı ilçe olduğu belirten Ayday, “ Sivrihisar civarındaki olma olasılığı olan depremin zeminde oluşturacağı ivme sıfır ikinin altında" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)