Kaymakam’a seslendi: 4 buçuk aydır mahsur kalan aracı için yardım bekliyor

Van-Bahçesaray karayolunda yaklaşık 4 buçuk ay önce çığ altında kalan minibüs, yol açılınca sahibiyle yeniden bir araya geldi. Yakınları ile olayın yaşandığı bölgeye giden minibüs sahibi İsmail Günce, “Kaymakam beyden izin bekliyorum. İzin veremeden aracımı çıkaramam. Aracımın burada olması uykularımı böldü, çoğu geceleri uyuyamadım” dedi.

YAŞAM 04.05.2024, 13:09 04.05.2024, 17:23 Melina Ay
Kaymakam’a seslendi: 4 buçuk aydır mahsur kalan aracı için yardım bekliyor

Van'da 133 gün önce Bahçesaray yönüne ilerleyen İsmail Günce, yönetimindeki minibüs ile Temir Sabırlı yönetimindeki hafif ticari kamyonette bulunan toplam 10 kişi, 3 bin rakımlı Karabet Geçidi inişinde kar ve tipiye yakalandı. Mahsur kalanlar, ekiplerden yardım istedi. Çığ riski nedeniyle ulaşıma kapatılan bölgeye ekipler ulaşamayınca, araçları terk eden 10 kişi, 9 kilometrelik yolu yaya olarak yürüyüp, ilçeye ulaştı. Terk edilen 2 araç ise daha sonra çığ altında kaldı. Bölgeye gelen araç sahipleri, minibüs ve hafif ticareti aracı küreklerle kurtarmaya çalıştı. Temir Sabırlı, beraberindekiler ile birlikte karayolları ekiplerinin yardımı ile çığ altında kalan aracını kurtarırken, İsmail Günce ise çığ minibüsünü şarampole yuvarlandığı için bir şey yapamadı. İlerleyen günlerde hava şartlarının kötüleşmesi sonucu yol tamamen trafiğe kapandı. Yaklaşık 4 buçuk aydır kapalı bulunan yol, Perşembe akşamı ulaşıma açıldı, araç trafiğine Cuma günü izin verildi. Günce ve beraberindeki yakınları yolun açılmasıyla birlikte minibüsünün yanına geldi. İçerisinde bulunan bazı malzemeleri çıkarırken, minibüsün çıkarılması için yetkililerden yardım talebinde bulundu.

Aracı çığ altında kalan Günce, aylar önce yaşananları anlattı. Bahçesaray denildiğinde 4-5 Şubat 2020 yılında meydana gelen ve 42 kişinin hayatını kaybettiği çığ faciasının aklına geldiğini ifade eden Günce, “Olay halen ilk günkü gibi taze. Orada şehit olanlara Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır diliyorum. 22 Aralık 2023 tarihinde saat 13.20 sıralarında Van'dan Bahçesaray'a hareket ettik. Karabet Geçidi'ne geldiğimde kar yağışı ve tipi başladı. Bu alana geldiğimizde iki araçtan birinin kara saplandığını gördük ve onu çıkarmaya çalıştık. Onu çıkardığımız sırada önümüze çığ düştü. Çığ düşünce burada mahsur kaldık. Bizde araçlarımızı bırakıp yaya olarak Bahçesaray'a gittik. Bizden sonra gelen çığlar aracımı aşağı sürükledi. Yaklaşık 4 buçuk aydır aracım kar altında bekliyor” dedi.

“Çoğu gece uyuyamadım”

Resmi olarak yolun bu gün açıldığını ifade eden Günce, “Kaymakam beyden izin bekliyorum. İzin veremeden aracımı çıkaramam. Burada halen çığ tehlikesi olduğundan dolayı kaymakam beyin iznini bekliyoruz. Yol açılınca aracımın durumunu merak ettim ve buraya geldim. ‘Acaba yerinde duruyor mu, yoksa daha aşağıya kaymış mı?’ diye çok düşündüm. Aracım çığ altına kaldıktan sonra zaman zaman geldim. Belki 20’den fazla kez buraya kontrole geldim. Aracımın burada olması uykularımı böldü, çoğu geceleri uyuyamadım. Aracımı buradan kendi imkanlarımla çıkaramam. Büyük bir masraf ister. İnşallah yetkililer yardımcı olur" diye konuştu.

Yorumlar (0)