Karadeniz fıkralarını aratmadı: İkisine de yar olmadı

Trabzon’un Çaykara ilçesi Yaylaönü Mahallesi’nde 31 Mart’ta yapılan muhtarlık seçimi sonrası yaşananlar, fıkraları aratmadı. Seçimi kaybeden eski muhtar, yeni seçilen muhtarın adli sicil kaydı olduğu gerekçesiyle muhtar olamayacağını iddia ederek İlçe Seçim Kurulu'na şikayette bulundu. Şikayetçi eski muhtar, kendi adının da aynı suçtan adli sicil kaydı bulunduğunu unutunca hayalleri suya düştü. İlçe Seçim Kurulu, her iki adayın da muhtar olamayacağına karar verdi. 2 Haziran'da yeniden muhtarlık seçimi yapılmasına karar verildi.

YAŞAM 04.05.2024, 15:59 06.05.2024, 09:19 Melina Ay
Karadeniz fıkralarını aratmadı: İkisine de yar olmadı

Bin 890 metre yükseklikteki bulutlara komşu olan mahallede 31 Mart 2024'te yapılan muhtarlık seçiminde, seçmenler sandık başına gitti. İki muhtar adayından Hasan Asan, 137 oy alarak seçimi önde tamamlarken, köyün üç dönemdir muhtarlığını yapan Yakup Toprak ise 111 oy alarak seçimi kaybetti. Seçimi kaybeden eski muhtar, Hasan Asan'ın 2017 yılında Uzungöl'de yaptığı apart otelle ilgili imar suçu nedeniyle aldığı adli ceza gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na şikayet etti. Çaykara İlçe Seçim Kurulu’na mazbatasını almaya giden Hasan Asan, kendisi hakkında yapılan şikayet nedeniyle muhtar olamayacağını ve mazbatanın kendisine değil de seçimi kaybeden eski muhtara verileceğini öğrenince o da Yakup Toprak’ın benzer bir suç kaydı bulunduğunu belirterek o da şikayette bulundu. Konuyu değerlendiren İlçe Seçim Kurulu her iki adayın da muhtar olma yeterliliğine sahip olmadığına karar verdi. Kurul, Çaykara ilçesi Yaylaönü Mahallesi’nde Hasan Asan ve eski muhtar dışında 3’üncü bir aday olmaması üzerine seçimin yenilenmesine ve her iki muhtar adayın aday olamayacağı seçimin 2 Haziran 2024 tarihinde yapılmasına karar verdi.

“O şikayet edince ben de ettim”

Hasan Asan, yaşanan olayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “2017 yılında Uzungöl’de bir apart otel yaptım. Daha önce yapılan işlem engel teşkil etmiyordu, 2019’da yasa değişti. 1 seneden fazla ceza alan her kimse seçilme yeterliliğini yitiriyordu. Biz de öyle bir engele takıldık. 12 yıllık muhtar rakibimdi, şikayet etti. Muhtarlık düştü. Onun da aynı suçu vardı ve biz onu önceki seçimde şikayet etmedik ama o seçimi kaybedince tuttu bizi şikayet etti. Bunun üzerine biz de onun muhtar olmaması için kendisini şikayet ettik, o da muhtarlığı alamadı. Şimdi 2 Haziran’da yeniden mahallede seçime gidilecek, ikimiz de muhtarlık yarışına giremeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kendi suçunu unutup hırsına yenik düştü

Eski muhtar Yakup Toprak da yaşanan olayla ilgili “Rakibim benden çok oy aldı. Hukuki olarak işlemiş olduğu suçtan ötürü muhtarlık yapması mümkün değildi. Ben kendisini şikayet ettim. Aynı suçun benim de işlediğim ortaya çıkınca YSK 2 Haziran’da yeniden seçim yapılmasına karar verdi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)