Bursa’da define faciası: 3 ölü

Bursa'da kaçak kazı yapan 3 defineci, jeneratörden sızan gaz nedeniyle hayatını kaybetti. Şahıslardan biri mağara girişinde, diğer ikisi ise mağaranın içinde bulundu. Operasyonu Bursa İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur bizzat yönetti.

YAŞAM 18.04.2024, 12:51 19.04.2024, 16:20 Melina Ay
Bursa’da define faciası: 3 ölü

Olay, Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Gürmüzlü Mahallesi Karadere Mevkii’nde meydan geldi. İddiaya göre, 3 arkadaş bir mağarada kaçak kazı yaptığı sırada jeneratörden sızan gaz kendilerini etkiledi. Uzun süredir mağaranın definecilerin hedefinde olduğu ve dönem dönem kazılar yapıldığı iddia ediliyor. İhbar üzerine bölgeye giden jandarma ve 112 ekipleri mağaranın girişinde definecilerden birinin cansız bedenine ulaştı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı

Mağaranın içerisinde 2 kişinin daha bulunduğu ihbarı üzerine Jandarma ekipleri arama kurtarma ve AFAD ekiplerini istedi. Olay yerine gelen arama Damga ve Meftun isimli kurtarma köpekleri 2 definecinin cansız bedenine ulaştı. Olayda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3’e çıktı.

Gözcü soruşturması devam ediyor

Cumhuriyet Savcılığı'nın konuyla ilgili araştırması da sürürken, definecilerin cansız bedenlerinin mağaradan çıkarılacağı ve otopsiye kaldırılacağı öğrenildi. Jandarma da olayla ilgili gözcü konumunda başka kişiler olup olmadığını detaylı şekilde soruşturuyor.

“Daha önce de yaptığı biliniyor”

Gürmüzlü Mahalle Muhtarı Zeynel Çetin, "Şahıslara akşamdan beri ulaşılamayınca olay ortaya çıkıyor. Doğum yeri bu köy olan ancak Gölcük'te oturan kişiden haber alınamamış. Daha önceden de bu işleri yaptığı tahmin edilen kişilere ulaşılamayınca bu durum tespit edildi. Jandarma ve savcılığımız olayı soruşturuyor" dedi.

Yorumlar (0)