Bu illerde yaşayanlar dikkat! Hava sıcaklıkları 30 dereceyi bulacak

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, sıcaklıkların kuzey ve iç kesimlerde azalacağı kaydedildi. Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bazı şehirlerde ise sıcaklıkların 30 dereceye dayanacağı ifade edildi.

YAŞAM 04.04.2024, 08:49 Şeyda Gül
Bu illerde yaşayanlar dikkat! Hava sıcaklıkları 30 dereceyi bulacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 Nisan Perşembe gününe ilişkin hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, ülkenin kuzeydoğusu ile zamanla kuzey ve iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Akşam ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz, Bolu’nun doğusu, Karabük’ün güneyi, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Çorum, Sivas, Samsun’un batı ilçeleri, Kars, Ardahan ve Erzurum’un kuzey çevreleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kesiminin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yerlerinse az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Yağışların yerel olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği kaydedilen açıklamada, gece Kars, Ardahan ve Erzurum’un kuzey çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiği ifade edildi. Ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğunun altı çizildi.

Hava sıcaklığı ve rüzgar

Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 6 derece azalacağı belirtilen hava sıcaklığında diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor. Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bazı şehirlerde hava sıcaklıklarının 30 dereceye dayanacağı öngörülüyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve doğu, kuzey kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Çığ tehlikesi ve kar erimesi uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğu ifade edilen açıklamada, kar erimeleri ve heyelan riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)