Bu illerde yaşayanlar dikkat! 13 il için sağanak ve kar yağışı uyarısı yapıldı

Meteoroloji’den yayımlanan rapora göre, 11 kentte sağanak beklenirken, 3 kentte ise karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

YAŞAM 27.12.2023, 08:32 Şeyda Gül
Bu illerde yaşayanlar dikkat! 13 il için sağanak ve kar yağışı uyarısı yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 27 Aralık Çarşamba gününe ait hava tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, yurdun kuzey ve batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olması tahmin ediliyor. Kıyı Ege, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Balıkesir'in kuzey ve batısı, Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bolu ve Karabük çevreleri ile Samsun'un iç ve doğu kesimleri yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği öngörülüyor. Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan'ın kuzeyinin ise karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Sis ve pus uyarısı

Özellikle sürücülere yapılan uyarılarda, sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

Hava sıcaklığı ve rüzgar

Önemli bir değişiklik beklenmeyen hava sıcaklığının, ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde beklenen yağışlara ilişkin yapılan uyarıda, bu illerin 600-800 metre üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiği vurgulandı. Bu nedenle yapılan uyarıda illerde meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi.

Yorumlar (0)