Bayramda 10 milyon kişi tatil yapacak

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kurban Bayramı'nda tüm Türkiye’de büyük bir turizm hareketliliği yaşanacağını belirterek, "Yaklaşık 10 milyon kişinin turizm hareketine katılmasını bekliyoruz." dedi.

YAŞAM 09.08.2019, 14:15 09.08.2019, 14:16
Bayramda 10 milyon kişi tatil yapacak

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kurban Bayramı tatiline ilişkin yaptığı açıklamada, bayram tatillerinin turizmde ciddi hareketlilik yaşanmasını sağladığını ve çok önemli bir ekonomik hacim yarattığını bildirdi. 

Ramazan Bayramı tatilinde iç pazarda oluşan hareketliliğin beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Bağlıkaya, şunları söyledi:

"Tatil süresinin 9 güne uzatılmasıyla bayramda adeta talep patlaması yaşandı. Ramazan Bayramı döneminde 10 milyonu aşkın kişi seyahat ederek turizm hareketine katıldı. Kurban Bayramı da iç turizmin yoğun olduğu yüksek sezon diye tabir ettiğimiz döneme denk geldi. Özellikle bu dönem dinimiz açısından önemli bir bayram olması sebebiyle akraba ve dost ziyaretleri ön plana çıktı. Bu da Türkiye’nin her bölgesinde turizm hareketliliğine neden oluyor. Bayram süresi uzamasa da akraba ziyaretleri nedeniyle ciddi bir ekonomik hacim oluşacak. Bölgesel kalkınmaya da önemli bir katkı sağlayacak. Turizm hareketliliğini sadece deniz, güneş, kum tatili olarak değerlendirmemek gerekiyor, aynı zamanda Anadolu’da kültür ve inanç turizmi kapsamında da ciddi bir artış bekliyoruz." 

"10 milyar TL'nin üzerinde hacim bekliyoruz"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kurban Bayramı'nda oluşacak ekonomik büyüklüğe işaret ederek, "Kurban Bayramı döneminde 10 milyar TL'nin üzerinde bir hacim oluşmasını öngörüyoruz. Ulaşım, konaklama, alışveriş sektöründeki canlanma Ege ve Akdeniz bölgeleri dışında yapılan kültür ve akraba seyahatleri 5 günde Türkiye ekonomisinde önemli bir hareketlilik sağlayacaktır." diye konuştu.

Kurban Bayramı tatili için planlamaların 5 günlük yapıldığına dikkat çeken Bağlıkaya, "Seyahat acentalarımız tarafından ağırlıklı olarak 4 gece 5 günlük turlar organize edildi. Elbette tatilini çok önceden planlayan, erken rezervasyon kampanyalarından tatil satın almak için 2 gün yıllık izin kullanarak tatilini 9 güne uzatan vatandaşlarımız var. Seyahat acentaları bu tüketiciler için hem yurt içi hem de yurt dışında daha uzun tatil paketi seçeneklerini sundular." diye konuştu.

"Büyük bir turizm hareketi yaşanacak"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kurban Bayramı’nda vatandaşların büyük bir çoğunluğunun kurban kesimi memleketlerine gitmeyi tercih ettiğini kaydederek, "Dolayısıyla tüm Türkiye’de büyük bir turizm hareketi yaşanacak. Bu bayramda da geçen bayram olduğu gibi yaklaşık 10 milyon kişinin turizm hareketine katılmasını bekliyoruz." dedi. 

Kurban Bayramı tatilinin yaz mevsiminde olması nedeniyle Antalya, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Marmaris ve Çeşme'nin ön plana çıktığını bildiren Bağlıkaya, Kıbrıs’a da talep artışının olduğunu aktardı.

"Kültür turları da yoğun talep görüyor"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, kültür turlarının da yoğun talep gördüğünü vurgulayarak, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Kültür turları açısından son dakika rezervasyonları ile birlikte geçen yıldan daha iyi bir sonuç bekliyoruz. Likya-Pamfilya (Ege, Akdeniz), Karadeniz, Kapadokya ve GAP turları yoğun talep görüyor. Yurt dışı turlarda bayram döneminde geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda rezervasyon sayısında benzer bir tablo var. Öne çıkan ülkelere bakıldığında en çok talep vizesiz yurt dışı turlara oluyor. Daha çok Balkanlar, İspanya, İtalya, Orta Avrupa, Benelüks ülkeleri, Ukrayna, Yunan Adaları, Uzak Doğu destinasyonlarına talep alıyoruz." 

Yorumlar (0)