TFF’den VAR açıklaması: Kayıtlar açıklanacak, yabancı gözlemci gelecek

VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağına ilişkin konuşan TFF Başkan Vekili Mustafa Eröğüt yaptığı açıklamada, “Türk futbolu için yeni dönem başlıyor, önemli değişiklikler yapılacak. Var kayıtları açıklanacak, yabancı gözlemci gelecek” ifadelerini kullandı.

SPOR 31.01.2024, 10:57 Şeyda Gül
TFF’den VAR açıklaması: Kayıtlar açıklanacak, yabancı gözlemci gelecek

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantısında TFF Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, önemli açıklamalarda bulundu. Eröğüt, Trendyol Süper Lig’de hayata geçirilen Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin çalışma prensipleri, VAR kayıtlarının yayınlanıp yayınlanmayacağı, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) yapısının değişip değişmeyeceği gibi konulara açıklık getirdi.

VAR kayıtları açıklanacak

Sohbet toplantısında önemli bilgiler paylaşan Eröğüt, Türkiye’de Süper Lig maçlarındaki VAR kayıtlarının da kamuoyuyla paylaşılması için çalışma yaptıklarını vurguladı. Eröğüt, İspanya La Liga’da var kayıtlarının hakemlerin VAR’a çağrıldığı pozisyonlarla sınırlandırılarak günün maçları bittikten sonra yayınladığını anlattı. IFAB’ın var konuşmalarının hakem VAR’a çağrıldığı an ile ilgili yayınına eğitim amaçlı izin verdiğini hatırlatan Eröğüt, Türkiye’de de bunun uygulanabileceğini dile getirdi. Şu an bazı testler yaptıklarını belirten Eröğüt, en kısa sürede konuyla ilgili kararları kamuoyuna duyuracaklarının altını çizdi.

Yabancı gözlemci geliyor

Türk futbolunun mevcut yapısında hakemlerin aldıkları puanlarda gözlemcilerin etkilerini anlatan Eröğüt, yeni dönemde bu yapıyı da değiştireceklerini anlattı. 10 kişiden oluşan UEFA’nın üst düzey görevlilerinin artık gözlemci olarak Türk hakemliğinde belirleyici olacağını ifade eden Eröğüt, UEFA’nın eski elit hakemlerinden oluşan bu gözlemci grubunun notları yeni dönemde hakem puanının yüzde 50’sine tekabül edeceğini vurguladı. Yeni dönemde TV gözlemcilerinin olmayacağını dile getiren Eröğüt, stattaki maç gözlemcilerinin hakem puanına etkisinin yüzde 30 olacağını belirtti. VAR hakemleri ve maç hakemlerinden oluşan 119 kişinin anketiyle verilen notların toplam nota etkisi ise yüzde 20 olacağını ifade eden Eröğüt, mevcut durumda maça giden gözlemcinin notunun ve TV gözlemcisinin hakem puanına etkisi yüzde 35’er, anket sonuçlarının etkisi ise yüzde 30 olduğunu hatırlattı.

Yeni sistemin Trendyol Süper Lig’de 26. hafta maçları itibarıyla uygulanması öngörülüyor

MHK’nin yapısı değişiyor

Önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan uygulamalardan birinin de TFF’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ve Kulüpler Birliği ile istişare ettiği MHK'nin yapısının değiştirilmesi olduğunu belirten Eröğüt, planlamaya göre yeni MHK, 5 üyeden oluşacağını kaydetti. Bu üyelerin 3’ü daha önce olduğu gibi yine TFF tarafından belirleneceğini anlatan Eröğüt, 2 üyenin ise Kulüpler Birliği’nin önereceği ve üzerinde uzlaşma sağlayacağı kişiler olacağını anlattı. Burada bir noktaya açıklık getiren Eröğüt, kamuoyunda yanlış bir anlaşılma olduğunu dile getirdi. Kulüpler Birliği temsilcilerinin kulüp temsilcileri olacağı zannedildiğini ifade eden Eröğüt, “Bu açıkça FIFA kurallarına da aykırı. Böyle bir şey söz konusu değil. Kulüpler Birliğinin önereceği ama kulüp üyeliği bulunmayan kişiler olacak” şeklinde konuştu.

Teknoloji daha fazla devrede olacak

VAR Merkezi’nde uygulamalı olarak hem VAR pozisyonları hem de yarı otomatik ofsayt sisteminin nasıl çalıştığına dair bir sunum gerçekleştiren VAR hakemi Mustafa İlker Coşkun, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile Süper Lig maçlarının oynandığı her stadyuma yüksek çözünürlüklü 10’ar kamera yerleştirildiğini bu kameraların anlık olarak VAR merkezine görüntü ilettiğini kaydetti. Bu sayede yayıncı kuruluşa iletilen animasyon dahil bir pozisyonun incelenme süresinin ciddi anlamda azaldığına dikkati çeken Coşkun, bunun en güzel örneğinin son hafta oynanan maçlarda görüldüğünü vurguladı. Ofsayt pozisyonlarının saniyeler içerisinde sonuçlandığını ve oyunun akışının hızlandığını ifade eden Coşkun, yeni sistemle birlikte "insani" müdahalelerin de giderek azaldığını ve teknolojinin daha fazla devrede olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)