Özgür Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Murat Kurum'u adaylıktan çek

CHP lideri Özgür Özel, yarın yayınlanacak kesin aday listeleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Murat Kurum'u çek" dedi.

SİYASET 02.03.2024, 16:26 Hanife
Özgür Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Murat Kurum'u adaylıktan çek

Yerel seçime 29 gün kaldı.

Seçim çalışmalarını Bursa’da devam ettiren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bursa’da Osmangazi İlçe Başkanlığını ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi. Özel, Ak Parti İstanbul adayı Murat Kurum’uda eleştirerek Erdoğan’a seslendi ve "Murat Kurum'u çek" dedi.

İl ve ilçe başkanlıklarının CHP'nin tarihine yakışır olmasına önem verdiğini söyleyen Özel, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilçe ve il binalarının görünür olmasını, partimize layık olmasını çok önemsiyorum. Çünkü boşuna söylenmiş bir söz değildir, baba evi. Cumhuriyet Halk Partisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partidir. Kuruluş tarihi olarak da 5 Eylül 1919'da toplanan Sivas Kongresi'ni işaret etmektedir. Atatürk'ün kurduğu partinin ilçe başkanlıkları, il başkanlıkları kendisine ve partimize layık olmak durumundadır. Bugün ilçe başkanımızı, yönetimini, önceki başkanlarımızı, yöneticilerini katkı sağlamışlar, teker teker kendilerine teşekkür etti. Ben de kutluyorum ve Bursalıları, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Osmangazi'deki baba evine bir çayımızı içmeye davet ediyorum" dedi.

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan açlık sınırının 16 bin 200 lira civarında olduğunu belirten Özel, şu ifadelere yer verdi:

 • “Emekli 10 bin lira alacak, tek başına yaşıyor bile olsa açlık sınırının 6 bin lira altında yaşayacak. Bu büyük bir haksızlıktır. Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundum, tekrar bulunuyorum. 10 bin lirayı, 17 bin 2 lira olan asgari ücret düzeyine derhal çıkarmalıyız. Ben diyorum ki en düşük emekli maaşını asgari ücret yapalım, o diyor ki ‘Bunu böyle yaparsam çalışanlara maaş ödeyemem.’”
 • “Emekli ile çalışan karşı karşıya değildir, yan yanadır. Yarın da bu çalışanlar emekli olacak. Bu emekliler de bu memleket için yıllarca çalıştılar. Herkes bir gün emekli olacak. Onları karşı karşıya getirmek büyük bir haksızlıktır ve gerçekten emeklinin halinden anlamamaktır.”
 • “Sen dünyanın en pahalı arabalarına para buluyorsun. Dünyanın en pahalı 10 makam arabasından ikisi birden bunda. Avrupa’da en pahalı makam aracına binen lider Recep Tayyip Erdoğan, onun arabası diğer liderlerinkinden pahalı ama Tayyip Erdoğan’da aynısından bir de iki tane var. Avrupa’da, dünyada 13 uçağı birden olan bir cumhurbaşkanı yok. Dünyanın en pahalı uçağına para buluyor. En pahalı makam arabasına para buluyor. Dünyanın en pahalı sarayına para buluyor. Uçan saraya para buluyor. Yüzen saraya para buluyor. Kışlık saraya para buluyor. Yazlık saraya para buluyor. Emekliye para bulamıyor. Erdoğan’ın beşli çeteye bulduğu parayı emekliye bulamamasını emeklilere şikayet ediyoruz. Erdoğan’ın, saray müteahhitlerine bulduğu parayı emekliye bulamamasını emeklilere şikayet ediyoruz.”
 • “Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Bugün 0,6 asgari ücret. Erdoğan geldiğinde emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Bugün emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alıyor. Erdoğan geldiğinden beri emeklilerin cebinden her ay 5,5 çeyrek altını aldı. Erdoğan geldiğinde 8 çeyrek altın alan emekliye söylüyorum. Bugün 8 çeyrek altın alsan nasıl geçinirsin, şimdi nasıl geçinemiyorsun?”

Özel “Emekli kart” çağrısını yineledi

 • “Çok net olarak şunu ifade etmek isteriz, emekli karta ihtiyaç var. Emeklilerin kartına aradaki 7 bin 2 liranın hemen yüklenmesine ihtiyaç var. Bunun için de çok büyük bir paraya değil 780 milyon liraya ihtiyaç var. Hesabı yanıltıp 1,4 trilyon diyor, bu gerçeği yansıtmamaktadır.”
 • “Erdoğan'ın sadece İliç'teki ve Türkiye'deki bütün madencilerin, iş adamlarının, holdinglerin ödemeleri gerekip de ödettirmediği vergi, emekliye lazım olan paraya yetmektedir.”
 • “Sen İliç'teki katil firmadan Anagold'dan vergiyi al, holdinglerden vergiyi al, beşli çeteden vergiyi al, emekliye ver kardeşim. İşte kaynak sana ortada.”
 • “Affettiğin vergileri affetmesen, vazgeçtiğin vergilerden vazgeçmesen, zenginin zenginliğine zenginlik katmasan, emeklinin sofrasına ekmek katarsın, et katarsın, süt katarsın, sobasına odun atarsın, doğal gazına para bulursun.”
 • “Bu yüzden ben bu seçimin sokaktaki gündemini konuşuyorum, o da emekli yoksulluğu çalışan yoksulluğudur, kent yoksulluğudur. Biz bütün emeklileri 31 Mart'ta oy kullanırken size para bulamayan Erdoğan'a hesap sormaya davet ediyoruz. Ben bütün işçileri 31 Mart'ta oy kullanırken sizi açlığa, yoksulluğa iten Erdoğan'a hesap sormak üzere oy kullanmaya davet ediyorum. Ben esnafı, çiftçiyi, mağdurları, bütün işsizleri 31 Mart'ta bu iktidara güçlerini göstermeye ve bu iktidardan hesap sormaya davet ediyorum.”

'Başkan Olsa İstanbul'un Felaketi Olur'

Özel konuşmasında, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'u seçim çalışmaları kapsamında Fatih ilçesindeki İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) ziyaretinde yaptığı açıklamayı da eleştirerek şu ifadelere yer verdi:

 • "Dün Murat Kurum 31 Mart seçimlerinin sonucunu Gazzelilerin beklediğini, Filistinlilerin beklediğini, Batı Şeria'nın beklediğini söyledi. 31 Mart seçim sonuçlarından Gazze'nin umutlanacağını söyleyip, kendisi kazanırsa Gazze'ye insani yardımda bulunacağını, bu yüzden Filistinli çocuklar için 31 Mart seçiminin önemli olduğunu söylemiş.”
 • “Bir tarafı utanmazlık, bir tarafı riyakarlık, bir tarafı sahtekarlık. Bu kadar ucuz siyaset olmaz. Bir kez daha gördüm ki bu Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olsa İstanbul'un felaketi olur.”
 • “Böyle bir zihniyet olmaz. Bir yandan Recep Tayyip Erdoğan, 'Gazze'deki çocuklara yardım yapamadık, mahcup olduk' diyor. Filistinli çocukları yardımına gidememenin sorumlusu hükümet diyor ki; 'Beni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçerseniz Filistinli çocuklara yardım edeceğim'. Bu kadar insanların aklını alaya alan, yaptığı işi hafife alan ve bu kadar riyakarlıkla bir şey yapmaya çalışan ikinci bir belediye başkan adayı bırakın İstanbul'u, bırakın Marmara'yı, Türkiye'deki 1300 seçim bölgesinde yoktur.”
 • “Gazze'deki çocuklara, Filistin'deki çocuklara yardım yapmak için 31 Mart'ta belediyeyi AK Parti'nin kazanması gerekiyorsa vay bizim halimize, vay Filistin'in haline"

“Murat Kurum’u Çek!”

Açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Özel, "Sen İstanbul'a Murat Kurum'u layık görüyorsan, Murat Kurum da '31 Mart’ta kazanırsak Filistin'deki çocuklara yardım yapacağız' diyorsa, daha bundan sonra söyleyecek bir şey yoktur. Ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yerinde olsam, bu adayı çeker alırım. Bugün son gün Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum Murat Kurum'u çek" dedi.

Konuşmasının ardından SMA Tip-1 hastası olan 3 yaşındaki Havvanur Koca'nın teyzesini kürsüye davet eden Özel, Havvanur'un kampanyasına destek vererek çağrıda bulundu. Özel, konuşmasının ardından partisinin Manisa'da düzenleyeceği programa katılmak üzere kentten ayrıldı.

Yorumlar (0)