Gelecek ve DEVA Partisi'nde istifa depremi

31 Mart yerel seçimlere az bir süre kala partilerden istifa haberleri gelmeye devam ediyor. DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Nutku Akın görevinden istifa ederken, Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Hakan Tokaç’ın da görevinden ve parti üyeliğinden istifa ettiği açıklandı.

SİYASET 19.02.2024, 18:33 20.02.2024, 16:00 Şeyda Gül
Gelecek ve DEVA Partisi'nde istifa depremi

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gelecek Partisi Ankara İl Başkanı Hakan Tokaç, görevinden ve parti üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı. Partisinin 14 Mayıs 2023 genel seçimlerine tek başına, bağımsız girmesini arzu ettiğini, buna rağmen ittifak modelinin tercih edildiğini belirten Tokaç, 6'lı masa ve CHP birlikteliğinin seçmen açısından ağır sonuçları ile karşı karşıya kalındığını dile getirdi. Tokaç, nitekim genel seçimler sonrası CHP ile birlikte hareket edilmemesi hususunda ilkesel kararlar alındığını vurguladı. Gelinen süreçte bu ve benzeri ilkesel kararların uygulanmadığını, partimizde yaşanan aksaklıkları, yanlışları; yapıcı eleştiri ve önerilerle, sözlü, yazılı olarak yetkili organlara ilettiklerini kaydeden Tokaç, buna rağmen iç muhasebe, ortak anlayışında akıl ve istişare kanallarının kapalı olduğunu, partinin salt Erdoğan düşmanlığına haiz muhalefet, dar bir kadronun kontrolünde olduğunu üzülerek görmüş ve yaşamış bulunmakta olduğunu aktardı. Tokaç, “Bu minvalde maalesef siyaseten yeterli olgunluğa ulaşmamış yöneticilerin anlayışı ve gereksiz ihtiraslardan dolayı, hiçbir zaman görev ve makam talep etmediğim Gelecek Partisi'ndeki Ankara İl Başkanlığı görevimden ve parti üyeliğinden istifa ettiğimi kamuoyu ile paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Aday belirleme sürecini genel merkez yönetememiştir

DEVA Partisi Ankara İl Başkanı Nutku Akın da istifa ettiğini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı. Hakkında çıkan ihraç haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Akın, istifa kararını dün gerçekleştirilen 4'üncü aday tanıtım toplantısı öncesi aldığını vurguladı. Seçmen nezdinde popülerliklerinin düştüğü, 31 Mart seçimlerine ilişkin başarısızlık kaygısı yaşadıklarını aktaran Akın, partinin genel merkezinde bulunan ve fildişi kulelerinden teşkilatları izleyen kişiler ve sahadan bir haber genel merkez teşkilat başkanlığı ile başarıya ulaşmanın imkansızlığını üzülerek ifade ettiğini belirtti. “Ne yazık ki Genel Başkan Ali Babacan, süreci sağduyu ile yönetememiş, genel merkezde bulunan birkaç kişilik grubun etkisi altında kalmıştır. Belediye başkan aday belirleme sürecini genel merkez yönetememiştir” diyen Akın, bu nedenlerle Ankara İl Başkanlığı görevimi bırakma kararı aldığını belirtti. Akın, “Ankara'mıza ve ülkemize hizmet etme kararlılığımı korumakla birlikte, daha verimli olabileceğime inandığım başka alanlarda daha faydalı olabileceğimi düşünüyorum” dedi.

Yorumlar (0)