Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye 'Kıbrıs' yanıtı: Hiçbir zaman kabul görmeyecek!

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi sonuçlarına ilişkin, "Türkiye-AB ilişkilerinde ilerleme sağlanmasıyla Kıbrıs sorununun ilintilendirilmesi tarafımızdan hiçbir zaman kabul görmeyecektir" açıklamasını yaptı.

SİYASET 18.04.2024, 17:20 19.04.2024, 17:36 Melina Ay
Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye 'Kıbrıs' yanıtı: Hiçbir zaman kabul görmeyecek!

Dışişleri Bakanlığı, AB Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi'nin 17-18 Nisan'da alınan kararlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'ye yönelik alınan kararların AB'nin ülkeye ve küresel gelişmelere dair stratejik vizyon eksikliğini yansıttığı belirtildi. Açıklamada, Türkiye ile AB arasında iş birliği ve karşılıklı fayda sağlamaya dayalı bir ilişkinin AB'nin stratejik çıkarına olduğu vurgulanırken, AB-Türkiye ilişkilerine dair Ortak Bildirim'de yer alan tavsiyelere ilişkin somut bir karar alınamamasının ciddi bir tutarsızlık olduğu ifade edildi.

“Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmesi gerekiyor”

“Türkiye-AB ilişkilerinde ilerleme sağlanmasıyla Kıbrıs sorununun ilintilendirilmesi tarafımızdan hiçbir zaman kabul görmeyecektir” denilen açıklamada, “Çok yönlü Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmesi gerekmektedir. Böylesi bir zihniyet, Kıbrıs sorununa veya diğer bölgesel ve küresel meselelere olumlu ve yapıcı bir katkı sunamaz. Aday ülke Türkiye, AB üyeliği konusunda kararlılığını korumaktadır. Bununla beraber iş birliğimizin seçici bir anlayışla bazı alanlarla sınırlanmasını reddediyoruz. AB ile diyaloğumuzu mütekabiliyet çerçevesinde AB'nin önümüzdeki dönemde Türkiye'ye yönelik adımlarının hızı, düzeyi ve kapsamına göre ele alacağız” açıklamalarına yer verildi.

Yorumlar (0)