Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özgür Özel açıklaması: Türkiye'nin buna ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. CHP lideri Özel ile yaptığı görüşmeye dair soruları yanıtlayan Erdoğan, "Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta da bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum" ifadelerini kullandı. İsrail ile ticaretin durdurulması hakkındaki soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha fazla sabredemezdik, adımlarımızı attık" ifadelerine yer verdi.

SİYASET 03.05.2024, 14:47 03.05.2024, 15:35 Hanife
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özgür Özel açıklaması: Türkiye'nin buna ihtiyacı var

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP ye yapacağı ziyaret ve Özgür Özel ile görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Gazetecilerin Özel ilgili görüşmesine ilişkin soruya cevap veren Erdoğan, "Özgür Bey şu an CHP'de genel başkan oldu. Genel Başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişme. Bundan önceki süreçlerde bu tür adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz.” İfadelerine yer verdi.

“Türkiye'nin buna ihtiyacı var”“ diyen Erdoğan ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapmak için Özeli ziyaret edeceğini ve Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatmak istediğinin altını çizdi.

İsrail ile Ticaret

İsrail ile Filistin arasındaki gelişmelerin kabul edilebilir bir yanının olmadığını söyleyen Erdoğan, “İsrail 45 bin Filistinliyi acımasızca öldürdü. Bir Müslüman olarak bizim seyirci kalmamız düşünülemez. Atılacak adımlar nelerse, yaptık. Ülkemizde de maalesef siyasetin acımasız yüzü olan bazı partiler bunu acımasızca kullandı.” dedi.

İsrail’i yönelik eleştirilere sitem eden Erdoğan şöyle konuştu:

“Bizim İsrail ile ilişkimizin onların düşündüğünün dışındaymış gibi ifadeler kullandılar. Biz de acele etmeden süreci değerlendirelim istedik. Bu adımı attık.

İsrail bizim bu yaklaşımlarımıza, Netanyahu ile ABD'de yaptığım görüşmeyi durup dururken yapmadım. Ama Netanyahu acımasız. Bu acımasızlığını da bu çocuklara, kadınlara, yaşlılara karşı gösterdi.

Tüm batı İsrail'e çalışıyor. Başta ABD olmak üzere, İsrail'e çalışıyorlar.

İmkanlar seferber edilerek ne yazık ki Filistin'in fakir, yoksul insanları İsrail'in bombaları karşısında ölüme mahkum edildiler.

Bunun karşısında daha sabredemezdik, adımlarımızı attık. 9,5 milyar dolarlık ticaret hacmi vardı. Bunu yok farz ederek bu kapıyı kapattık. Bundan sonrası hayırlı olsun."

Yorumlar (0)