Uzmanlardan solunum yolu hastalığına ‘propolis’ önerisi

Uzman doktorlar, mevsimsel geçişlerle birlikte artış gösteren solunum yolu hastalığının tedavisinde propolisin etkili olabileceğini söyledi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, Anadolu Propolisi tüketiminin hastalık sürecini azalttığını söyledi.

SAĞLIK 31.03.2024, 12:20 01.04.2024, 00:16 Melina Ay
Uzmanlardan solunum yolu hastalığına ‘propolis’ önerisi

Mevsimsel alerjilerin arttığı dönemlerde solunum yollarını etkileyen virüs ve bakteriler, KOAH, astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının daha ciddi seyretmesine neden olmaktadır. Bu durumda, uzmanlar akut ve kronik solunum yolu hastalıklarına karşı propolis kullanımını düzenli hale getirmeyi öneriyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Pınar Çakır, mevsimsel alerjinin belirli mevsimlerde ortaya çıkan ve genellikle çiçeklenme dönemiyle ilişkilendirilen alerjik reaksiyonlar olduğunu belirtti. Hava yoluyla taşınan alerjenlere maruz kaldığında ortaya çıkan bu reaksiyonların, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, boğazda kaşıntı gibi semptomlarla kendini gösterdiğini ifade etti. Çakır, bu tepkilerin vücudun normalde zararlı olmayan maddelere aşırı tepki vermesiyle ortaya çıktığını vurguladı.

“Enfeksiyonlar tedavi sürecini uzatabilir”

Enfeksiyonların genellikle solunum yollarını etkilediğini söyleyen Çakır, “Özellikle mevsim geçişlerinde, alerjik bireylerin burun ve boğaz bölgelerinde hassaslaşmış dokular enfeksiyonlara daha yatkın hale gelir. Soğuk algınlığı, grip gibi viral enfeksiyonlar veya bakteriyel enfeksiyonlar bu dönemde gelişebilir. Bu enfeksiyonlar, semptomların daha ağır bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir ve tedavi sürecini uzatabilir. Bu nedenle, mevsimsel alerjileri olan bireylerin, alerji mevsimi boyunca bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve enfeksiyonlardan korunmak için önlemler alması önemlidir” dedi.

“Anadolu propolisi bağıklığı dengeliyor”

Çakır, Anadolu propolisinin bağışıklık sistemini dengelemeye yardımcı olduğunu vurgulayarak, "Bu propolis türü, immunomodulatör etkilere sahiptir ve bağışıklık sisteminin dengelenmesine katkı sağlar. Dolayısıyla, akut ve kronik solunum yolu hastalıkları ile mevsimsel alerjilere karşı düzenli Anadolu Propolisi tüketimi, bağışıklık sisteminin dengelenmesine destek olarak bu sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olabilir" diye konuştu.

“Propolis tüketenlerin hastalık süresinda azalma kaydedildi”

Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise, Propolisin, çocuk ve yetişkinlerde solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmaya ve şiddetini hafifletmeye yardımcı olduğuna vurgu yaparak şu açıklamalara yer verdi:

“2004 yılında yapılan çift kör randomize kontrollü bilimsel bir çalışmada, propolisli karışımın çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı etkisi incelenmiştir. 12 hafta süren çalışmaya üst solunum yolları enfeksiyonu geçiren 430 çocuk katılmıştır. Katılımcılar, 2 gruba ayrılmıştır. 1. grupta yer alan 215 çocuğa 50 mg ekinezya, 50 mg propolis ve 10 mg C vitamini ile hazırlanan karışım verilmiştir. 2. grupta yer alan 215 çocuk ise hiç propolis almamıştır. Bilimsel çalışmanın sonucunda, propolisli karışım tüketen çocukların ateş, öksürük gibi semptomlarında, hastalık süresi ve hastalık gün sayısında azalma gözlemlenmiştir.”

Yorumlar (0)