Uzmanlar uyardı: Artan çalışma saatleri Vertigo’yu tetikliyor

Vertigo, acil servise sık başvurulan sebeplerden biri olarak bilinirken, dünya genelinde neredeyse nüfusun yüzde 10'unda görüldüğü belirtiliyor. Uzmanlar, yaşam ve çalışma şartlarının insan sağlığını tehdit ettiğine dikkat çekiyor ve pandemi sürecinde artan çalışma saatlerinin vertigoyu tetiklediğine işaret ediyor. Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, vertigonun semptom olduğunu vurgulayarak, baş dönmesinin farklı nedenlere bağlı olabileceğini ve yoğun yaşam şartlarının vertigoyu tetiklediğini söyledi.

SAĞLIK 15.04.2024, 11:52 Melina Ay
Uzmanlar uyardı: Artan çalışma saatleri Vertigo’yu tetikliyor

Uzmanlar, her geçen gün hayata daha çok dahil olan yeni yaşam ve çalışma şartlarının insan sağlığını tehdit ettiğine vurgu yapıyor. Özellikle pandemiyle birlikte artan çalışma saatlerine dikkat çeken uzmanlar, yoğun yaşam şartlarının vertigoyu tetiklediğine işaret ediyor. Genellikle dönme hissi, baş dönmesi ve denge kaybı gibi semptolarla karakterize edilen vertigo halk arasında yaygın olarak görülüyor. Bu bağlamda Prof. Dr. Özgirgin, 15 Nisan ‘Dünya Vertigo Günü’ dolayısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vertigo’nun bir teşhis değil semptom olduğunu söyleyen Özgirgin, “Vertigo baş dönmesi demek. Baş dönmesi yapan onlarca neden var ve bunların büyük bir çoğunluğu iç kulakla ilgili olabilir veya nörolojik olabilir. Hatta kişinin duyu sistemi ile ilişkili olabilir. Dolayısıyla denge sistemine katkıda bulunan tüm organların disfonksiyonu baş dönmesine neden olur” dedi.

“Denge testleri ile kesin tanıya varıyoruz”

Tedavi sürecine hastanın öyküsünü irdeleyerek başladıklarını aktaran Özgirgin, “Hastanın gerçekte sorununun ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz çünkü baş dönmesinin tanınmasında, şikayetin irdelenmesi ve tanıya gidilmesinde hastanın öyküsü çok önemlidir. Bu durumda biz hastaları değerlendirdikten sonra denge testleri yaparak kesin tanıya varıyoruz. Denge organımız iç kulakta yapılandığı için bu hastaların çoğunluğunun sorunu bizle ilgili oluyor. Bu süreç beyne giden yolları ilgilendiriyorsa yönlendiriyoruz” diye konuştu.

“Çok ayrıştırmamak lazım”

Baş dönmesiyle alakalı her tepkiyi vertigo olarak değerlendiremeyeceklerini dile getiren Özgirgin, “Kişi yürürken yer ayağının altından kayıyor, kendisini sersem hissediyor, havada yürüyormuş gibi anlatıyor. Bunlar da vertigo kapsamının altında irdelenebilir ama bunu çok ayrıştırmadan baş dönmesi adı altında toparlamak bence uygundur” açıklamalarına yer verdi.

“Manevra ile iyileştirilebiliyor”

Kristal oynamasının en sık baş dönmesi yapan hastalık olduğunun altını çizen Özgirgin, şöyle devam etti:

“İç kulakta denge organı içerisinde yer alan kristallerin hareketini gösteriyor. Bunlar hangi kanala kaçtıysa ona uygun bir manevrayla düzeltilmesi gerekiyor. Bu öyle bir hastalık ki bir manevra ile iyileştirilebiliyor. Arkasından da biz hastalara hiçbir şekilde kendinizi kısıtlamayın diyoruz. Belki boks gibi çok ağır spor yapıyorlarsa onları yapmasını istemeyiz ama günlük yaşamda hiçbir şeyini kısıtlamamasını söylüyoruz. Dolayısıyla her şey bitmiş oluyor.”

Yorumlar (0)