Türkiye’nin iki bölgesinde çok görüldüğü tespit edildi

İsveç'te yapılan bir araştırmada kanser vakalarının yüzde 40'ının obezite ile ilişkilendirildiği ortaya çıktı. Memorial Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, bu konuda açıklamalarda bulundu. “Bu çalışma Avrupa Obezite Kongresi'nde sunularak büyük yankı uyandırdı. Bizler de biraz şaşırdık açıkçası. Normalde bilinen 13 tane obezite ile ilişkili kanser hastalığının yanı sıra bu araştırmada yaklaşık 32 tane kanser rahatsızlığının obezite ile ilişkisi olduğu tespit edildi” dedi.

SAĞLIK 14.05.2024, 01:57 Melina Ay
Türkiye’nin iki bölgesinde çok görüldüğü tespit edildi

Obezite ile ilişkili normalde 13 kanser hastalığının bilindiğini ancak yapılan son araştırmayla 32 kanser hastalığının obezite ile ilişkili olduğunun belirlendiğini söyleyen Uzman Doç. Dr. Veli Berk, 40 yıl boyunca 4 milyonun üzerinde insanla yapılan araştırmanın sonuçlarının kendilerini de şaşırttığını ifade etti. Araştırmanın geniş kapsamlı etkisi hakkında da konuşan Berk, “Avrupa Obezite Kongresi'nde son ayda yayınlanan çalışmanın verisi. Bizler de biraz şaşırdık açıkçası. Normalde bilinen 13 tane obezite ile ilişkili kanser hastalığının yanı sıra bu araştırmada yaklaşık 32 tane kanser rahatsızlığının obezite ile ilişkisi olduğu tespit edildi. Yaklaşık 40 yıl boyunca 4 milyonun üzerinde insan takip edilerek bu sonuca varıldı. Araştırmacılar, obezite ile ilişkili kanser sayılarının bu şekilde artışını obezitenin son yıllarda tüm dünyada bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı bu çalışmayla. Obezite neden kansere neden oluyor? Biz bu konuda daha çok meme kanseri, böbrek kanseri gibi çok bilinen kanserlerle ilişkisini bilirken, bu araştırmayla birçok kanser vakasının da obezite ile ilişkili olduğunu görmüş olduk. Obezite ile ilişkili olarak kronik inflamasyonun ya da hormonal değişikliklerin bu kanser gelişiminde rol oynadığını düşünüyoruz. Bununla ilgili ileriki dönemde birçok araştırmanın yapılması ve ülkelerin obezite konusunda tedbir almaları gerekmektedir. Her 10 vakanın yaklaşık 4'ü obezite ile ilişkili olduğu saptanmış oldu bu çalışmayla. İsveç'te yapılan bu çalışma; Avrupa Obezite Kongresi'nde sunularak büyük yankı uyandırdı. Biz de obezitenin gerçek anlamda hem vücut sağlığı için önemli olduğunu hem de kanser vakalarının artışından sorumlu olduğunu düşünüyoruz" dedi.

“Meme kanseri öne çıkıyor”

Türkiye'de obezite oranının özellikle kadınlarda yoğunlaştığını ve bunun sık görüldüğü iki bölgeyi işaret eden Berk, “Türkiye'de obezite oranı en yüksek yüzde 37'ler civarında kadınlarda belirlenmiştir. Erkeklerde ise obezite oranı yüzde 24 civarındadır. En yüksek obezite oranı Batı Karadeniz'de görülürken, Orta Anadolu'da yaşayanlar ikinci sırada yer alıyorlar. Obezite ile ilişkilendirilen kanserler arasında uzun zamandır bilinen meme kanseri öne çıkıyor. Obeziteye bağlı olarak hormonal dengelerin bozulması, östrojen hormonunun artışı meme kanserinin gelişiminde temel bir rol oynuyor. Ayrıca, meme kanseri geçmişi olan kişilerin yaşamları boyunca obez olmaları, hastalığın tekrarlama riskini artırabilir. Bu nedenle, obezite ile mücadele etmek önemlidir. Hastalıktan korunmak için mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli ve hastalıkla karşılaşıldığında da obeziteyi kontrol altına almak gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Beslenmenin içeriğine dikkat edilmeli

Obezite ile mücadelede beslenme ve egzersizin önemine de değinen İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Veli Berk, “Obeziteden korunmak için en önemli şey yediklerimizin içeriği ve dengeli beslenme. Bunun yanı sıra vücudun mutlaka harekete ve egzersize ihtiyacı vardır. Obeziteyi bertaraf etmek için hem yediklerimizi hem de günlük aktivitelerimizi mutlaka planlamamız gerekmektedir. Özellikle egzersizler, düşük yağ içerikli besinlerle beslenmeler obeziteyi önlemenin temel taşlarını oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)