1 milyar genç bu tehlikeyle karşı karşıya

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Akif İşlek’den gençlere önemli uyarı. Günümüzde 1,5 milyar insanın işitme kaybıyla yaşadığını ve 2050 yılında bu sayının 3 milyara yaklaşacağının altını çizen İşlek, “1 milyar genç yüksek sesli müzik dinleme alışkanlığı nedeniyle işitme kaybı riskiyle karşı karşıya” dedi.

SAĞLIK 02.03.2024, 14:39 Hanife
1 milyar genç bu tehlikeyle karşı karşıya

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen bluetooth kulaklıklar özellikle yüksek sesli müzük dinleme alışkanlığı olan gençlerin sağlığını tehdit ediyor.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Akif İşlek 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolasıyla kulak ve işitme sağlığına yönelik önemli uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün 2024 işitme günü kapsamında verdiği mesajlara bakıldığında, günümüzde maalesef işitme engeli, ilkel çağlardaki anlayışını sürdürüyor ve toplumdan dışlanmaya neden olacak inanışlar ve ön yargılar devam etmekte.

1 Milyar Genç İşitme Engeliyle Karşı Karşıya

“Tedavi edilmeyen işitme kaybının, günümüzde 1,5 milyar insanın farklı düzeylerde işitme kaybına sahip olduğu ve 2050 yılında bu sayının 3 milyara yaklaşacağı düşünülmektedir.” diyen Doç. Dr. İşlek, 1 milyar gencin yüksek sesli müzik dinleme alışkanlığı nedeniyle işitme kaybı riskiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. İşlek, “Dünya işitme raporu, kanıta dayalı ve uygun maliyetli halk sağlığı önlemlerinin işitme kaybının birçok nedeninin ortadan kaldırılabileceğini ve böylece önleyebileceğini göstermektedir” dedi.

“Her yıl 3 bin bebek erken tanı alıyor”

Türkiye’de ‘Ulusal Yeni Doğan İşitme Taraması Programı’ kapsamında, 81 ilde, 1067 tarama merkezinde işitme taraması programının devam ettiğinin altını çizen Doç. Dr. İşlek, yaşamın ilk 6 ayına kadar doğru tanıyı alıp, tedavi aşamasına geçmeyi planlayan bu program sayesinde her yıl 3 bin kadar bebeğin erken rehabilitasyon ve tedavi şansı kazandığını söyledi.

Erken tanın önemine dikkat çeken Dr. İşlek, erken tanı alıp işitme kaybı cihaz, operasyon ya da implantlar ile düzeltilen ve rehabilitasyona alınan bebeklerin, lisan gelişimiyle birlikte zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerini de sağlıklı bebekler gibi tamamlayabildiğini belirtti.

Çocuklarda Geniz Eti Ve Bademcik Büyümesine Dikkat

Doç. Dr. İşlek, konuşma ya da dil gelişiminin, doğumdan sonraki ilk yıllarda işitme organı ve beyindeki işitme merkezinin başarılı entegrasyonu ile ortaya çıktığına değinerek, “İşitme, beynin ve kulağın dış dünyadan bilgi toplamakta kullandığı vazgeçilmez bir fonksiyondur. İnsanın bebeklikteki fiziksel nörolojik gelişimin ötesinde, ileri yaşlarda bilişsel, sosyal, davranışsal ve psikolojik gelişime katkı sağlamaya devam etmektedir” dedi.

Sağırlığın tedavi edilmemesinin bebeklik döneminde dil gelişimini bozarak, ileri yaşlarda kaygı bozukluğu, depresyon gibi ruhsal bozukluklara ve demans gibi yıkıcı nörolojik hastalıkların hızlanmasına sebep olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. İşlek bu nedenle örneğin gebelikte bazı enfeksiyonlara maruz kalmış olan bebekler, geniz eti ve bademcik büyümesi olan çocuklar, gürültü maruziyeti olanlar ya da ailede sağırlık tanısı olan yetişkinler gibi işitme kaybı açsından riskli grupların kulak sağlığı yönünden daha dikkatli olmaları uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)