Everest Yayınları; Fİ, Çi, Pi'nin yazarı Azra Kohen ile yolları ayırdı

Everest Yayınları, Azra Kohen'in sosyal medyada Filistinlilere yönelik aşağılayıcı paylaşımı nedeniyle ünlü yazarla yollarını ayırdığını duyurdu

MAGAZİN 01.06.2024, 15:08 03.06.2024, 08:53 Hanife
Everest Yayınları; Fİ, Çi, Pi'nin yazarı Azra Kohen ile yolları ayırdı

Azra Kohen'in bir takipçisine yönelik Filistinlilerle ilgili; "Yavrusunu korumayan, yem eden hiçbir kimse yaşamı hak etmiyor" şeklindeki ifadeleri üzerine, ünlü yazara sosyal medyadan tepki yağdı.

Tepkiler üzerine; Azra Kohen'in kitaplarını yayımlayan Everest Yayınları'nın sosyal medya hesabındaki gönderiler yorumlara kapatılarak; "Filistin halkına uygulanan soykırımı lanetliyoruz. Başta çocuklara ve kadınlara olmak üzere tüm Filistin halkına uygulanan bu durum bir insanlık suçudur. Bütün yazarlarımızın da en ufak bir 'ama, fakat' olmaksızın bizimle aynı görüşte olduğuna inanıyoruz. Bu konuda bu büyük insanlık suçunu meşrulaştıran ya da öven hiç kimsenin yayın grubumuzun bünyesinde yer alamayacağını kamuoyunun bilmesini isteriz" paylaşımında bulunuldu.

"Yollarımızı Ayırdık"

Yapılan açıklamada, Everest Yayınları'nın Filistin halkına yönelik "soykırımı" açıkça lanetledikleri bildirildi.

"Bunun aksi bir durum, vicdansız ve merhametsiz bir düzeni meşrulaştırmak olur" ifadesine yer verilen açıklamada, “Net açıklamamız ve duruşumuza rağmen insanları bize karşı kışkırtarak söylememizi istedikleri mesajlar için dayatmacılık yapan kişilerin samimi olduklarına inanmıyoruz. Kimse Everest Yayınları'nın bu hassas konudaki samimiyetini sorgulayamaz.” denildi.

Açıklamada, dün itibarıyla yayınevinin itibarsızlaştırma, hedef gösterme ve sosyal medya hesaplarına spam göndererek engel yaratmaya çalışan kişilere karşı hukuk önünde gerekli süreçler başlatıldığını söyleyen Everest Yayınları, “Geniş bir yelpazede binlerce kitap yayımlamış olup ülkemizin en önde gelen yayınevlerindendir. En öne çıkan özelliğimiz bağımsız bir yayınevi olmamızdır. Sadece metinler üzerinden binlerce insanla çalışma ilişkisi kurmuş durumdayız. Bu metinleri olası en iyi biçimde basmaya çalışıyoruz. Niyet okuması yapamayız ama niyet bir defa ifade edildiğinde de gereğini yaptık. Bu bağlamda Azra Kohen ile yollarımızı ayırdığımızın bilinmesini isteriz.” ifadelerine yer verildi.

Yayın Evleri Kohen’in Kitaplarının Satışını Durdurdu

Everest Yayınları'nın yanı sıra Kitapyurdu, D&R ve BKM Kitap'ın aralarında olduğu birçok alışveriş sitesinden Azra Kohen'in kitaplarının satışı durduruldu.

Yorumlar (0)