Mickey ve Minnie Mouse kamu malı oldu

Disney'in ilk Minnie Mouse ve Mickey Mouse karakterleri, senenin ilk günü itibarıyla telif haklarının süresinin bitmesiyle birlikte kamu malı haline geldi.

KÜLTÜR-SANAT 01.01.2024, 22:45 02.01.2024, 10:16
Mickey ve Minnie Mouse kamu malı oldu

1928 yılı yapımı kısa film 'Steamboat Willie'nin karakterleri Minnie Mouse ve Mickey Mouse, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) telif hakları süresinin 95 sene olmasından ötürü kamu malı oldu.

Telif haklarının ortadan kalmasıyla birlikte eski karakterler istenilen ürün, animasyon ve yaratıcı işlerde, ortaya çıkan ürünün Disney malı olarak gösterilmemesi koşuluyla izinsiz ve ücretsiz kullanılabilecek.

Duke Center Kamu Malı Çalışmaları Direktörü Jennifer Jenkins, bahse konu karakterlerin kamu malı olmasının uzun bir süredir beklenen sembolik bir hadise olduğunu dile getirdi. 

Modern Mickey Mouse ve Minnie Mouse karakterlerinin telif hakları ise halihazırda Disney'de bulunuyor.Kamu malı olan diğer eserler

Söz konusu animasyon karakterlerinin yanı sıra, Virginia Woolf'un 'Orlando' kitabı, Charlie Chaplin'in 'The Circus' filmi ve ünlü çocuk kitabı 'The House at Pooh Corner' da kamu malı oldu. 

Yorumlar (0)