YSK'dan oy pusulası iddialarına yanıt

Oy pusulası dezenformasyonu ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, kura çekiminde basın mensuplarının salonun her yerinde konumlandığı ve yayın akışının izlenmesi halinde durumun ok net bir şekilde görüleceğini ifade edildi.

GÜNDEM 31.01.2024, 12:17 31.01.2024, 18:22 Şeyda Gül
YSK'dan oy pusulası iddialarına yanıt

Yüksek Seçim Kurulu’ndan yapışan açıklamada, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için gerçekleştirilen kura çekiminde bir siyasi partinin her seçim döneminde aynı sırada yer aldığı ve birinci sırada çıkan siyasi partinin usulsüz bir şekilde gerçekleştirilen kura çekimiyle belirlendiği iddialarına açıklık getirildi.

Basın mensupları her açıdan görüntü aldı

YSK Başkan ve üyeleri huzurunda, yasa gereği kurulun her toplantısına katılan 6 siyasi parti temsilcisi, seçime katılma yeterliliği bulunan 35 siyasi partinin temsilcisinin o an arada bulunduğu belirtilen açıklamada, birçok gazeteci ve muhabirin de canlı takip ettiği belirtildi. 20'ye yakın yayın kuruluşunun sabit ve hareketli bir şekilde görüntü aldığı vurgulanan açıklamada, bu ortamda kura çekiminin gerçekleştirildiği ve hiçbir itiraz olmadan tutanak altına alındığı belirtildi. Kura çekimi esnasında basın mensuplarının salonun her yerinde konumlandığı ve her açıdan görüntü aldığı aktarılan açıklamada, buna rağmen, temsilcisi tarafından bir siyasi parti adına kura çekim işlemi gerçekleştirilirken tek bir açıdan çekilmiş bir görüntü üzerinden, sosyal medyada kura çekimi işleminin, bir siyasi partinin oy pusulasında birinci sırada yer alması maksadıyla planlı bir şekilde organize edildiği yönünde asılsız haberler ve paylaşımlar yapıldığının görüldüğü belirtildi.

Canlı yayınlar izlendiğinde de gerçek ortaya çıkacaktır

Söz konusu asılsız haberler ve paylaşımların aksine, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki sıralaması sadece tek bir açıdan izlenerek değil, her açıdan gerek basın-yayın mensupları tarafından kayıt altına alındığı belirtilen açıklamada, gerek YSK üyeleri, gerekse basın mensupları arasında ve YSK üyeleriyle aynı masada yer alan siyasi parti temsilcilerinin şahitliği altında izlenmek suretiyle son derece şeffaf bir şekilde sonuçlandırıldığı belirtildi. Açıklamada, “Nitekim, haber ajansları ve televizyon kanallarının 27 Ocak 2024 Cumartesi günü 14.00 – 14.16 saatleri arasındaki yayın akışının izlenmesi hâlinde bu durum çok net bir şekilde görülecektir” ifadelerine yer verildi.

31 Mart 2019'da birinci sırada saadet partisi yer aldı

Ayrıca birleşik oy pusulasında 28 Mart 2004 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde birinci sırada Demokratik Halk Partisi'nin yer aldığı belirtilen açıklamada, 29 Mart 2009 Pazar günü yapılan seçimlerde birinci sırada Sosyaldemokrat Halk Partisi'nin yer aldığı belirtildi. 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan seçimlerde Hür Dava Partisi'nin seçildiği kaydedilen açıklamada, 31 Mart 2019'da yapılan seçimlerde ise birinci sırada Saadet Partisi'nin yer aldığının görüldüğü ifade edildi.

Yorumlar (0)