Yılbaşı öncesi büyük operasyon: 187 ton sahte alkol yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kaçak ve sahte alkol ticaretine yönelik 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Çengel-5" operasyonlarında 187 ton kaçak ve sahte alkol ele geçirildiğini duyurdu.

GÜNDEM 29.12.2023, 09:01 29.12.2023, 09:04 Şeyda Gül
Yılbaşı öncesi büyük operasyon: 187 ton sahte alkol yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kaçak ve sahte alkollü içki ticaretinin engellenmesine yönelik 81 İlde eş zamanlı olarak "ÇENGEL-5" operasyonlarının düzenlendiğini duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız Koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlükleri, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığının katılımıyla operasyonun gerçekleştiğini aktaran Bakan Yerlikaya, 220 şahsa adli işlem yapıldığını belirtti.

187 ton sahte alkol yakalandı

Bakan Yerlikaya, vatandaşımızın can güvenliği ve sağlığı için alkol kaçakçılarına ve sahte alkol üretimi yapanlara karşı operasyonların artarak devam edeceğini duyurdu. Paylaşımında Bakan Yerlikaya, insanların can güvenliği ve sağlığını tehdit eden aynı zamanda ülkemizin büyük miktarda vergi kaybına uğramasına neden olan yasa dışı faaliyetlere düzenlenen operasyonda 187 ton kaçak ve sahte alkol ile etil alkol ele geçirildiğini vurguladı. 12 adet kaçak alkollü içki imalathanesinin deşifre edildiği operasyonlarda ele geçirilenler şu şekilde;

  • 15 bin litre etil alkole,
  • 188 bin litre kaçak/sahte alkollü içkiye,
  • 6 bin 100 şişe kaçak/sahte alkollü içkiye,
  • 1.300 adet boş şişe ve 7 bin 700 adet bandrole,
  • 2 bin 100 adet alkol aroması ve 8 bin 700 adet etikete el konuldu.

35 milyon TL’lik vergi kaybı engellendi

Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldığını belirten Bakan Yerlikaya, Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede 35 milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildiğinin bilgisini paylaştı. “Operasyonu gerçekleştiren Polislerimizi ve Gelir İdaresi Başkanlığımız çalışanlarını tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin” diyen Bakan Yerlikaya, kaçakçıların ve sahteciliğe bulaşanların enselerinde olduklarını ve bunlara göz açtırmayacaklarının altını çizdi.

Yorumlar (0)