Yeni bir fay hattı mı ortaya çıktı? Uzmanlardan kritik deprem açıklaması

Çanakkale’de 4 Şubat'tan bu yana 150'ye yakın mikro deprem meydana gelmesinin ardından açıklamalarda bulunan uzmanlar, gerilmelerin ve bu küçük depremlerin neticesinde yeni bir fayın ortaya çıkabileceğini ifade etti.

GÜNDEM 23.02.2024, 20:49 Şeyda Gül
Yeni bir fay hattı mı ortaya çıktı? Uzmanlardan kritik deprem açıklaması

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 4 Şubat tarihinden beri mikro ölçekli toplamda 150 deprem kaydedildi. bölgedeki son durumla ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, bu hareketliliğin büyük bir depremin öncüsü olmadığını belirtip yeni bir fayın ortaya çıkabileceğini söyledi.

Detaylı çalışmalar yapılmalı

Bu tür deprem yoğunluklarının yaşanmasının normal olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bekler, çok fazla bir deprem olduğunu söyleyemeyeceklerini belirtti. Ancak yaklaşık 4 Şubat'tan bu yana 150'ye yakın mikro deprem diye tabir edilen küçük depremlerin bu bölgenin gerilme ortamına bağlı olarak oluştuğunu gördüklerini aktaran Prof. Dr. Bekler, “Bu büyük bir depremin ya da farklı bir yer hareketliliğinin öncüsü ya da belirteci olduğunu söylememiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Biga oldukça karmaşık bir bölge

O bölgede bölgenin aktif faylarına yakın ya da bu depremleri üretecek bir fay görülmediğini ifade eden Prof. Dr. Bekler, zaman zaman bu gerilmelerin neticesinde bu küçük depremlerin oluşturduğu yeni bir fayın ortaya çıktığını söylemenin söz konusu olabileceğini vurguladı. Daha ayrıntılı yer bilimleri çalışmasıyla ortaya çıkacak olan bir durum olduğundan da söz eden Prof. Dr. Bekler, bunu Doğu Anadolu'da, Batı Anadolu'nun farklı bölgelerinde de görebildiklerini dile getirdi. Biga’nın oldukça karmaşık bir bölge olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bekler, Türkiye'deki tektonik yapılar içerisinde farklı tektonik rejimlerin geliştirdiği ciddi bir gerilme alanları oluşturan karmaşık bir bölge olduğunu anlattı. Prof. Dr. Bekler, “Dolayısıyla bunu herhangi bir yere olumsuz anlamda çevirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Marmara’ya etkisi

Biga'daki deprem hareketliliğinin beklenen büyük Marmara Depremi'ne etkisinin olup olmayacağı konusunu da değerlendiren Prof. Dr. Bekler, bundan sonra İstanbul ya da Marmara depremi değil; beklenen Anadolu depremi olarak ya da Anadolu depremleri olarak düşünmek istediğini dile getirdi. Bunu Kahramanmaraş depreminde de gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Bekler, daha önce Van, İzmir depreminde gördüklerini ve dolayısıyla bir depremin, bir başka depremle ilintisini ortaya çıkarabilecek fayların hareketliliğiyle doğrudan bir bağlantı söylemelerinin çok zor olduğunu söyledi. Çünkü çok küçük bir hareketlilik olduğunu ve farklı sebeplerden kaynaklanabildiğini aktaran Prof. Dr. Bekler, “En önemli sebebi; burada oldukça boyu kısa, geometrisi oldukça dar bir alanda gelişen bir faylanmanın ortaya çıkardığı mikro depremler. Buradan İstanbul ya da Marmara'yla alakalı bir yükleme, bir gerilmenin olması söz konusu olduğunu zannetmiyorum” değerlendirmesinde bulundu

Yorumlar (0)