MGK'da terörle mücadele ve Gazze'ye destek vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, terörle mücadeleye ilişkin verilen mesajın yanı sıra Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının artmasının kritik önemde olduğu vurgulandı.

GÜNDEM 28.05.2024, 20:38 Şeyda Gül
MGK'da terörle mücadele ve Gazze'ye destek vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MGK toplantısının sona ermesinin ardından MGK Bildirisi yayımlandı. “PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur” denilen açıklamada, komşumuz Irak’la eş güdüm ve iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki ahdî zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulandı. Güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretleri kuvvetlendireceği belirtilen açıklamada, Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK/KCK-PYD/YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği kaydedildi. Yazılı açıklamada, “Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır” denildi.

Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının artması kritik önemde

Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamalarına değinilen açıklamada, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği aktarıldı. Açıklamada, buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edildi.

Adil ve kalıcı bir barış

Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânların değerlendirildiği dile getirilen açıklamada, kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin öneminin vurgulandığı belirtildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakereler

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelere ilişkin ise “İki ülke arasında kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Yapay zeka çalışmaları ele alındı

Yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna değinilen açıklamada, bununla birlikte bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkatin çekildiği ifade edildi. MGK bildirisinde, “Türkiye’nin, yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir” denildi.

Yorumlar (0)