Mahkeme 'kira bedeli düşük' dedi! Emsal karar çıktı

Ankara'da bir ev sahibi 1 Mart'ta kiracısına açtığı tahliye davasını 55 gün sonra görülen ilk duruşmada kazandı. 

GÜNDEM 10.05.2024, 14:38 Şeyda Gül
Mahkeme 'kira bedeli düşük' dedi! Emsal karar çıktı

Çankaya ilçesi Dikmen Mahallesi’nde ev sahibi F.N. evinde 9 yıldır kirada oturan U.T.'den, kendisi oturacağı gerekçesiyle evini boşaltmasını talep etti. 1800 TL kiraya oturan U.T’nin evden çıkmayacağını belirtmesi üzerine ev sahibi soluğu mahkemede aldı. Ankara 5'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nde 1 Mart'ta açılan tahliye davası, 55 gün sonra 25 Nisan'da görülen ilk duruşmada karara bağlandı.

Yasal sınırın altında

Mahkeme, kiracının ödediği aylık 1800 lira kira bedelinin, TÜİK verileri uyarınca sulh hukuk mahkemelerinde görülen tahliye davaları için 2024 yılında 28 bin 250 TL olarak belirlenen istinaf sınırının altında olduğunu belirledi. Bunun yanı sıra ev sahibinin ihtiyacı olması nedeniyle tahliye kararı veren mahkeme, kararın üst mahkemeye de kapalı olarak kesinleştirdi.

Karar kesin

Ev sahibinin avukatı Senem Yılmazel, tahliye davalarının normal şartlarda yaklaşık 2 yıl sürdüğünü belirtti. “Bu bir ihtiyaç nedeniyle tahliye davasıydı. Öncelikle bu davalarda ihtiyacın gerçek ve samimi olması şarttır” diyen avukat Yılmazel, dava dilekçesinde bütün güçlü delilleri sunduklarını ifade etti.  Ön inceleme duruşmasında tanığı da hazır ettiklerini dile getiren avukat Yılmazel, burada ihtiyacın gerçek olduğunu, samimi olduğunu tanığın da ifade ettiğini belirtti. İlk celsede de tahliyeye kararı verildiğini vurgulayan avukat Yılmazel, “Ve bu karar kesin; üst mahkeme yolu da kapalı. Böylece ilk celsede tahliye kararı çıkmış oldu” ifadelerini kullandı.

Emsal olacak bir karar

Kanunda istinaf sınırı olduğuna dikkat çeken Avukat Senem Yılmazel, bunun her yıl değiştiğini söyledi. “2024 yılı için 28 bin 250 TL'dir. Bu kira bedeli 1800 liraydı. Yıllık kira bedeli, 28 bin 250 liranın altında kaldığı için karar kesin bir karar” ifadelerini kullanan avukat Yılmazel, üst mahkeme yolunun da kapalı olduğunu vurguladı. Yani ilk celsede tahliyeye kararın verilmiş olduğunu söyleyen avukat Yılmazel, normalde dava sürecinde önce dilekçe aşaması olduğunu anlattı. “Sava açılır, davaya cevap verilir. Sonra ön inceleme günü verilir. Ön inceleme gününde tahkikata geçilmesi için belli araştırmalar yapılır, tanıklar için gün verilir. Ve yargılama oldukça uzun süre, en az 2 yıla yakın sürebilir” şeklinde konuşan avukat Yılmazel, bu davanın 2 ay dolmadan bittiğini aktardı. Avukat Yılmazel, “Kira bedeli düşükse, ihtiyaç da gerçek ve samimiyse tahliye davalarına emsal olacak bir karar” şeklinde konuştu.

Arabuluculuk sistemi

Kira davalarında ise uyuşmazlıklarda ise arabuluculuk sisteminin devam ettiğini açıklayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kira davalarındaki 169 bin 255 başvurudan 87 bin 149'unun anlaşmayla sonuçlandığını belirtmişti.

Yorumlar (0)