Kurtulmuş’tan kritik yeni anayasa açıklaması: Bütün kurumlardan…

Bütün kurumlardan yeni anayasayla ilgili katkılarını beklediklerini belirten TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Türk yargı sisteminin yüksek temsilcilerinin olduğu bir salonda yeni dönem içerisinde bütün kurumlardan yeni anayasayla ilgili katkılarını beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

GÜNDEM 28.05.2024, 23:32 Şeyda Gül
Kurtulmuş’tan kritik yeni anayasa açıklaması: Bütün kurumlardan…

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Sayıştay’ın 162'nci kuruluş yıl dönümü programında hitap etti. Cumhuriyet döneminin en önemli kurumlarından biri olan Sayıştay’ın, Türk devlet geleneğinde fevkalade güzide bir yerinin bulunduğunu söyleyen Kurtulmuş, bu çerçevede hem devlet geleneğinin hem Türk siyaset felsefesinin önemli adımlarından birini oluşturan, kamuda denetimin sağlanması, kamu kaynaklarının hesap verebilirlik ilkeleri içerisinde denetlemesinin Sayıştay tarafından yapıldığını ifade etti.

Sayıştay, Türk demokrasisinin önemli kurumlarından birisi

Sayıştay’ın, kamuda şeffaf bir denetimi sağlamak amacıyla kurulmuş bir kurum olmanın ötesinde çağdaş demokrasilerin de önemli kuruluşlarından biri olduğunu dile getiren Kurtulmuş, çünkü demokrasi sadece belli aralıklarla sandıkta oyların tecelli etmesinin ötesinde millet adına, kamu denetiminin şeffaflık ve hesap verilebilirlik kuralları içerisinde işlemesini de gerektirdiğini söyledi. Kurtulmuş, “Bu çerçevede şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki Sayıştay, aynı zamanda bir denetim müessesesi olmanın ötesinde Türk demokrasisinin önemli kurumlarından, önemli unsurlarından birisidir” şeklinde konuştu.

Sayıştay, 162. Yılına ulaştı

Kurtulmuş, Orhun ve Tonyukuk abidelerindeki yazıtlardan, yönetenle yönetilenler arasındaki ilişkinin en önemli hususiyetlerinden birinin doğruluk ve dürüstlük üzerine kurulu olduğunun öğrenildiğini anımsattı. Sonraki dönemlerde Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Bilig'inde doğruluk ve dürüstlük ilkelerinin daha ileri noktalara taşınarak bu anlamda Divan-ı İşraf adı verilen bir kuruma işaret edildiğini kaydeden Kurtulmuş, Divan-ı İşraf'ın, sonraki dönemde Selçuklularda devletin askeriye ve yargı kurumu dışındaki bütün kurumlarını denetleyen fevkalade önemli bir müessese olarak Türk devlet geleneğinde tarihi yerini aldığını dile getirdi. İslam medeniyetinin bütün devletlerinde Divan-ı Beytülmal anlamına gelen bir geleneğin oluştuğunu ve kamunun kaynaklarının hassasiyetle korunması anlamında bir büyük geleneğin tesis edildiğini aktaran Kurtulmuş, 1862'de kurulan Sayıştay’ın da bugün 162. yılına ulaştığını vurguladı.

Bütün kurumlardan yeni anayasayla ilgili katkılarını bekliyoruz

Devletin hesap verebilirliği, kamu kaynaklarının doğru ve düzgün kullanılması meselelerinin dünyadaki ileri demokrasiler bakımından fevkalade önemli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye Yüzyılı olarak adlandırılan Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacının bulunduğunu belirtti. Bu çerçevede, anayasa çalışmalarına destek olmak, anayasa çalışmalarını ciddi şekilde desteklemek gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin mali anlamda şeffaflığı ve saydamlığını sağlayan en önemli müesseselerinden biri olan Sayıştay, bu büyük birikimiyle sadece tarihten getirdiği mirası korumak ve kollamanın ötesinde, bu mirası sonraki nesillere taşımak yükümlülüğü altında olduğunu aktardı. Bu çerçevede kamuda denetimin, şeffaflığın arttırılmasıyla ilgili yeni dönemde, özellikle anayasa çalışmalarıyla ilgili katkılarınızın da fevkalade yararlı ve değerli olacağını ifade eden Kurtulmuş, “Bu vesileyle, yüksek yargı organlarının, Türk yargı sisteminin yüksek temsilcilerinin olduğu bir salonda yeni dönem içerisinde bütün kurumlardan yeni anayasayla ilgili katkılarını beklediğimizi ifade etmek isterim” dedi.

TBMM anayasa görüşmelerinin sürdürüleceği en önemli zemindir

Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında başlatılan bu görüşmeler şeffaf, açık ve iyi niyet esasında devam etmekte olduğunu dile getiren Kurtulmuş, görüşü olan sadece siyasi partilerin değil, her kesiminin görüşüne müracaat edileceği bir sürecin şeffaflıkla yürütüleceğinin bilinmesini arzu etti. Bu anlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin anayasa görüşmelerinin sürdürüleceği en önemli zemin olduğunu anlatan Kurtulmuş, buranın dışındaki zeminlerde fikri olanlar da hiç şüphesiz Türkiye Büyük Millet Meclisi üzerinden bu sürece katkıda bulunacağını kaydetti. “162. yılını geride bıraktığımız Sayıştay’ımızın bundan sonraki süreçlerde de Türk devlet geleneğinde var olan bu müstesna yerinin gerektirdiği kurallara uygun bir şekilde işleyeceğine ve çok önemli görevler göreceğine inanıyorum. Bu vesileyle şimdiye kadar Sayıştay’da emeği bulunan bütün değerli hukukçularımızı tebrik ediyorum” diyen Kurtulmuş, daha nice yeni kuruluş yıl dönümleri dileyerek güçlü ve başarılı bir çalışma dönemi diledi.

Yorumlar (0)