İzmir’de drone fabrikası vaadiyle 5 milyarlık vurgun: 27 şüpheli tutuklandı

İzmir’de, yüksek faiz vaadiyle binlerce kişiden 5 milyar 123 milyon TL para topladığı belirtilen ve FETÖ'den ihraç edildiği ortaya çıkan Ocakcı Holding’in sahibi Sedat Ocakcı ile eşi Seçilay Ocakcı’nın da aralarında olduğu toplamda 27 şüpheli tutuklandı.

GÜNDEM 10.02.2024, 11:51 10.02.2024, 17:41 Hanife
İzmir’de drone fabrikası vaadiyle 5 milyarlık vurgun: 27 şüpheli tutuklandı

Yozgat'ta drone fabrikası kurma vaadiyle tanınan Ocakcı Holdingin yaptığı 5 milyonluk vurguna ilişkin yeni gelişmeler gelemeye devam ediyor.

İzmir’de, hem yüksek faiz vaadiyle hem de İzmir Token ile yaptığı protokol sonucu 15 milyonluk yatırımla gündeme gelen ve 3 bini aşkın kişiden 5 milyar 123 milyon TL para topladığı ortaya çıkan Ocakcı Holding’in sahibi iş insanı Sedat Ocakcı (34) ve eşi Seçilay Ocakcı (30), geçtiğimiz çarşamba günü yurt dışına çıkış hazırlığında oldukları esnada Adana’da, İzmir İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Adana KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle, saklandıkları ikamette İzmir polisi tarafından kıskıvrak yakalanmıştı.

Sedat Ocakcı ve eşi Seçilay Ocakcı’nın yanı sıra yakalanan 2 zanlı da Adana'dan İzmir’e getirilmişlerdi.

Suç Örgütüyle İşbirliği

Diğer yandan daha önce İzmir'de yakalanan 27 şüpheli, İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve nitelikli dolandırıcılık" suçundan dün, Karşıyaka Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Yakalananların arasında Sedat Ocakcı’ya yardım ve yataklık eden 1 kişinin olduğu, Ankara’da bulunan 2 kişinin ise Ocakçı ile iş birliği yaptığı tespit edilmiş, Antalya ve Ankara’da 2, Aksaray’da ise yakalanan 1 kişinin, İzmir’deki şüphelilerle birlikte eş zamanlı olarak adliyeye sevk edildiği ve mahkemeye SEGBİS aracılığıyla katıldıkları belirtildi.

Ocakcı Çiftiyle Birlikte 27 Şüpheli Tutuklandı

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden, Ocakcı Holding’in sahibi iş insanı Sedat Ocakcı ve eşi Seçilay Ocakcı ile birlikte toplamda 27 şüpheli tutuklandı. 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

"Herkes Parasını Alacak, Paralar Salih'te"

Dün, adliyeye sevk esnasında basın mensuplarının "paralar nerede" sorusuna yanıt veren Sedat Ocakcı, "Herkes parasını alacak, paralar Salih'te" demişti.

Ocakcı Holding sahibi Sedat Ocakcı, yeğeni Siber Güvenlik Uzmanı Salih Han'ın holdinge ait 5 milyar 123 milyon TL'lik soğuk cüzdanla Dubai’ye kaçtığını iddia etmişti.

Paraları ödeyeceğini söyleyen ve o süreçte kayıplara karışan iş insanı Sedat Ocakcı’nın aylık yüzde 17’lik faiz verileceği vaadiyle paralar toplandığı ve bu şekilde büyük vurgun yaptığı öğrenilmişti.

Mağdurlar Çoğalıyor

3 bin 100 mağdurun olduğu vurgunda, geçtiğimiz günlerde holding binasının girişindeki levhalar kaldırılıp binaya kiralık pankartı asılmasıyla mağdurlar da bir bir ortaya çıkmış; evini ve arabasını satıp kredi çeken, elindeki paraları teslim eden mağdurlar ise Çiğli ilçesindeki Hira Danışmanlık Eğitim ve Yazılım önünde toplanmıştı.

FETÖ’den İhraç Edilmiş

Drone fabrikası kurma vaadiyle kısa sürede büyüyen ve Çiğli’de holding binası açan Sedat Ocakcı’nın 2019 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ihraç edilen üsteğmen olduğu ortaya çıkmış, adliyeye sevk edilenler arasında holdinge bağlı şirketlerden Metayıldız Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten emekli Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan da olduğu öğrenilmişti.

Ayrıca Ocakcı, son paylaştığı videolu mesajında da, “O çok sevdiğiniz paralarınız yatacak.” demişti.

Yorumlar (0)