Erdoğan: “İnsanlık tarihinin en vahşi katliamı”

İslam Bilginleri İstişare Zirvesi gerçekleşti. Toplantıda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gazze'de insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından biri yaşanıyor” dedi. Türkiye'nin attığı adımların örnek olmasını istediklerini belirten Erdoğan, “Gazze’deki soykırımı unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadesini kullandı. Erdoğan, dünyaya Filistin devletinin tanınması için çağrı yaptı.

GÜNDEM 12.05.2024, 23:27 13.05.2024, 17:32 Melina Ay
Erdoğan: “İnsanlık tarihinin en vahşi katliamı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam Bilginleri İstişare Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“15 bin çocuk acımasızca katledildi”

“Filistinli anneler bugünü çocuklarının kefenine sarılarak geçiriyor. Filistinli, Suriyeli, Türkistanlı annelere selamlarımızı yolluyoruz. Gazze'de insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından biri yaşanıyor. İsrail, masum kanı dökmeye devam ediyor. Bugüne kadar 15 bin çocuk acımasızca katledildi. Yaklaşık 2 milyon insan evinden göçe zorlandı.”

“Gerçek yüzleri ortaya çıktı”

“İsrail’e yardım eden uluslararası kuruluşların gerçek yüzleri ortaya çıkmıştır. Güya kendilerini 'özgürlükler ülkesi' olarak pazarlayanların, İsrail'in çıkarları söz konusu olunca birden faşizme dümen kırdıklarını gördük. Holokost mağdurlarının çocuklarının Hitleri çırak çıkartacak katliamlara imza atabildiklerini gördük. Uluslararası hukuka bağlı devlet gibi değil de eli kanlı bir terör örgütü gibi hareket edenlerden insanlık bekleyemeyiz. Yaklaşık 54 bin tona ulaşan yardım miktarıyla Gazze'ye en fazla insani yardım yapan ülkeyiz. Aralarında kanser hastalarının da olduğu 400'ün üzerinde Gazzeli hasta ve yaralıyı ülkemiz hastanelerinde tedavi ettiriyoruz.”

“İsrail yönetimi hiçbir ahlak tanımıyor”

“İsrail ile ticareti tamamen durdurduk. Türkiye'nin attığı adımların diğer ülkelere de örnek olmasını istiyoruz. Soykırım destekçilerinin Adalet Divanı'na baskıları artarken İslam ülkelerini davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz. Müslümanlar olarak görmemiz lazım, İsrail Filistin topraklarına ilk kez saldırmıyor. İlk kez soykırım uygulamıyor. Vaat edilmiş topraklar hayali bunların gözünü kör etmiş durumda. Bu amaca ulaşmak için İsrail yönetimi hiçbir ahlak tanımıyor.”

“Soykırımı unutmayacağız”

Hamas kalıcı ateşkese giden yolda gerçekten çok kritik bir adım attı. Netahyahu yönetiminin cevabı ise Refah'taki masumlara saldırmak oldu. Henüz Filistin devletini tanımayan bütün ülkeleri biran önce Filistin devletini tanımaya davet ediyoruz. Filistinli kardeşlerimize tüm imkanlarımızla destek çıkacağız. İsrail'in her vicdanlı sesi antisemitizm sopasıyla susturmasına fırsat vermeyeceğiz. Gazze ve Ramallah'taki mazlumlara gönderdiğimiz yardımları artıracak ve Gazze'nin yeniden imarı için hazırlıklara başlayacağız. Gazze’deki soykırımı unutmayacağız, unutturmayacağız.

Yorumlar (0)