Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Ankara ve İzmir belediye başkan adaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 48 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı.

GÜNDEM 18.01.2024, 16:20 18.01.2024, 16:36 Buse Önder
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Ankara ve İzmir belediye başkan adaylarını açıkladı

AK Parti, İstanbul'da 26 büyükşehir için il belediye başkan adayının isminin açıklandığı 7 Ocak tarihinden sonra, diğer büyükşehirlerin il belediyelerinin adaylarını bugün açıklayacaklarını belirtmişti. Bugün gerçekleştirilen toplantıda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Turgut Altınok olurken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ise Hamza Dağ oldı.

Ankara ve İzmir’in de içinde olduğu 48 ilin adaylarının açıklandığı AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı saat 14.00 itibariyle başlamıştı. Toplantıda yaptığı konuşmada Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu ve seçim sürecine ilişkin detayları da paylaştı.

MHP adayları desteklenecek

Erdoğan, AK Parti'nin Cumhur İttifakı'nda yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adaylarını 7 vilayet dışındaki tüm büyükşehir ve il belediyelerinde destekleyeceğini açıkladı. Ayrıca, önümüzdeki cumartesi gününden itibaren İstanbul'dan başlayarak ilçe adaylarının tanıtımının yapılacağını ifade etti.

Erdoğan ayrıca, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile yapılan ittifakın sürdüğünü, bu ittifak içinde ayrım olmayacağını belirtti. CHP'nin Demokratik Toplum Partisi (DEM) ile iş birliği yapmasını eleştirerek, "CHP, mevcut yönetim altında maalesef emperyalistlerin koçbaşlığına soyunmuş durumdadır" ifadelerini kullandı.

 ‘Seçim sandıktan önce sahada kazanılır’

Seçim beyannamesini 30 Ocak'ta milletin takdirine sunacaklarını belirten Erdoğan, seçim takvimine göre aday listelerinin en geç 20 Şubat'ta seçim kurullarına verilmesi gerektiğini hatırlattı. Erdoğan, bu tarihe kadar adaylar konusundaki hazırlıkları tamamlayarak, seçim kampanyasına odaklanacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecinde milletle iletişim kurmanın ve gönüllerde yer edinmenin önemine vurgu yaparak, "Seçim sandıktan önce sahada kazanılır. Sahada kazanmanın yolu ise seçimi önce gönüllerde kazanmaktır" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sürecine ilişkin de önemli bir çağrıda bulunarak, "Sokakta, çarşıda, pazarda varlık göstermeden siyaset yapılamaz" dedi.

‘Koltuk derdine düşenlerden olmadık’

30 yıl önce 1994'te başladıkları belediyecilik hizmet yolculuğunu Türkiye Yüzyılı'na taşıma amaçları olduğunu vurgulayan Erdoğan, belediyelerdeki başarılarıyla iktidara yürüdüklerini ve bu başarıyı sürdürmek zorunda olduklarını belirtti.

Erdoğan, hizmet siyasetleriyle Türkiye'nin her belediyesini Türkiye Yüzyılı'na yakışır seviyelere getirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Koltuklarını koruma derdine düşenlerden olmadık, olmayacağız" ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin 30 yıldır belediyecilikten parlamentoya kadar birçok alanda gösterdiği başarıları ve millete olan bağlılığı vurgulayan Erdoğan, "Biz asla milletimizi seçimden seçime hatırlayanlarla aynı safta yer almadık" dedi.

’85 milyon ile beraber başaracağız’

Parti liderleri, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu ve her türlü tehdit ve oyunlara karşı duracaklarını belirterek, "Bunu 85 milyon olarak hep beraber başaracağız" dedi. Ayrıca, milletin birliğini vurgulayarak, "Tek millet diyerek herkesi kucaklayacak, tek bayrak diyerek bağımsızlığa sıkı sıkıya sarılacak" sözleriyle milli bir duruş sergileyeceklerini ifade etti.

CHP’ye sert tepki

Erdoğan, Meclis'te yaşanan bayrak tartışmalarına da değinerek, CHP'ye sert tepki gösterdi. Parti liderleri, CHP'nin bayrağına yönelik yapılan eleştirilere karşı durduklarını ve bu tür ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Demokratik Sol Parti (DEM) arasındaki iş birliğine de sert eleştiriler getiren Erdoğan, CHP'nin DEM tarafından rehin alındığı ve 28 Şubat vari provokasyonların bu iş birliğinin bir parçası olduğu savunarak, “AK Parti bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyerek yola giden partidir. Onun için kime ne söylediğinizi iyi bileceksiniz. Meclis'in kürsüsündeki o dokunulmazlığa sığınarak bu tür cibiliyet noktasındaki eksiklerle AK Parti'ye saldıramazsınız” ifadelerini kullandı.

İşte AK Parti’nin 48 ildeki adayları:

Adana - Fatih Mehmet Kocaispir

Adıyaman - Ziya Polat

Afyonkarahisar - Hüseyin Ceylan Uluçay

Ağrı - Mehmet Salih Aydın

Aksaray - Evren Dinçer

Amasya - Mehmet Uyanık

Ankara - Turgut Altınok

Antalya - Hakan Tütüncü

Ardahan - Yunus Baydar

Batman - Adil Sebati Ceylan

Bayburt - Mete Memiş

Bilecik - Mustafa Yaman

Bolu - Muhammed Emin Demirkol

Burdur - Mehmet Şimşek

Çorum - Halil İbrahim Aşgın

Diyarbakır - Mehmet Halis Bilden

Gaziantep - Fatma Şahin

Gümüşhane - Ercan Çimen

Hakkari - İsmet Ölmez

Hatay - Mehmet Öntürk

Iğdır - Ülkü Öcal

İzmir - Hamza Dağ

Kahramanmaraş - Fırat Görgel

Karabük - Özkan Çetinkaya

Karaman - Mevlüt Akgün

Kayseri - Memduh Büyükkılıç

Kırıkkale - Mehmet Saygılı

Kırşehir - Osman Arslan

Kilis - Reşit Polat

Konya - Uğur İbrahim Altay

Kütahya - Kamil Saraçoğlu

Malatya - Sami Er

Mardin - Abdullah Erin

Muş - Feyat Asya

Nevşehir - Mehmet Savran

Niğde - Emrah Özdemir

Sakarya - Yusuf Alemdar

Siirt - Ekrem Olğaç

Sivas - Hilmi Bilgin

Şanlıurfa - Zeynel Abidin Beyazgül

Şırnak - Mehmet Yarka

Tekirdağ - Cüneyt Yüksel

Trabzon - Ahmet Metin Genç

Tunceli - Erkan Eroğlu

Uşak - Mehmet Çakın

Van - Abdulahat Arvas

Yozgat - Celal Köse

Zonguldak - Ömer Selim Alan

Yorumlar (0)