Bir organize suç örgütü daha çökertildi: 51 gözaltı

Hatay merkezli 7 ilde düzenlenen "Mahzen-47" operasyonlarına ilişkin açıklamada yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bir organize suç örgütünün daha çökertildiğini belirtti. Bakan Yerlikaya, aralarında elebaşlarının da olduğu 51 şüpheli gözaltına alındığını ifade etti.

GÜNDEM 16.05.2024, 10:50 17.05.2024, 10:18 Şeyda Gül
Bir organize suç örgütü daha çökertildi: 51 gözaltı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde, Hatay İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Çalışmalar neticesinde Hatay merkezli Ankara, Antalya, Mersin, Nevşehir, Sivas ve Şanlıurfa'da operasyonlar düzenlendiğini dile getiren Bakan Yerlikaya, düzenlenen operasyonlarda aralarında elebaşları İsmail Azar ve Hamza Mutlu'nun da bulunduğu 51 şüphelinin yakalandığını belirtti.

Yaşlı veya küçük yaştaki vatandaşların kimlikleri kullanılıyor

Bakan Yerlikaya, şüphelilerin, "nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, kişisel verilerin hukuka aykırı kullanılması, görevi kötüye kullanma ve vergi usul kanununa muhalefet" suçlarını işlediklerinin tespit edildiğinin bilgisini verdi. Bu kapsamda organize suç örgütü üyelerinin, medikal firmalar üzerinden genellikle yaşlı veya küçük yaştaki vatandaşların kimliklerini kullanarak usulsüz rapor çıkardıklarının belirlendiğini kaydeden Bakan Yerlikaya, hakkında rapor çıkarılan şahıslara boş kağıtlar imzalatarak bu kağıtları sahte reçete düzenlemekte kullandıklarının tespit edildiğini belirtti. Bakan Yerlikaya, reçete düzenlemekte kullanılan boş kağıtların bitmesi durumunda ise hasta veya hasta yakınlarının imzalarını taklit ederek sahte reçete düzenledikleri ve usulsüz düzenlenen reçetelere ait faturaları ve hak sahipleri adına noterde düzenlenmiş sahte vekaletnameleri kullanıp, PTT şubelerinden tahsil ederek haksız kazanç elde ettiklerinin belirlendiğini bildirdi.

Kamu yaklaşık 1 milyar lira zarara uğratıldı

Operasyonlar sonucunda, ruhsatsız tabancalar, suçta kullanıldığı değerlendirilen çok sayıda vekaletname, reçete, dekont ve senedin ele geçirildiğini ifade eden Bakan Yerlikaya, MASAK ve Adana SGK Sağlık Denetim Ekibiyle yapılan ortak çalışmalar sonucu organize suç örgütünün yaptığı eylemlerde, 6 bin 532 adet usulsüz olarak düzenlenmiş noter vekalet belgesinin kullanıldığının belirlendiğini vurguladı. Bakan Yerlikaya, kamunun yaklaşık 1 milyar lira zarara uğratıldığının tespit edildiğini kaydetti.

Suç örgütleri ve çeteler, kazdıkları kuyulara düşecekler

“Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, suçta kibirlenenler, halkımızın huzurunu kaçıranlar, organize suç örgütleri ve çeteler, kazdıkları kuyulara düşecekler” diyen Bakan Yerlikaya, onların oyunlarını bir bir bozacaklarını söyledi. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim etmeye kararlı olduklarının mesajını veren Bakan Yerlikaya, “Hatay Cumhuriyet Başsavcılığımızı, operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarmamızı ve operasyonlara destek veren MASAK ve SGK denetim ekibini tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)