Bekir Bozdağ: Kadına yönelik şiddetle mücadelede kadınlardan yanayız

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' sebebiyle bir mesaj yayımladı. Bakan Bozdağ yayımladığı açıklamada, “Kadına yönelik şiddetle mücadelede kadınlardan yanayız” dedi.

GÜNDEM 25.11.2022, 15:46 26.11.2022, 11:14
Bekir Bozdağ: Kadına yönelik şiddetle mücadelede kadınlardan yanayız

Kadına yönelik şiddete karşı kararlı mücadelelerine devam ettiklerinin altını çizen Bakan Bozdağ, bu konunun hükümetin ve Adalet Bakanlığı’nın öncelikli ve değişmez maddeleri arasında yer aldığını bildirdi. Şiddetin bir insanlık suçu olduğunu ve kadının yaşam hakkının ihlali anlamına geldiğini belirten Bakan Bozdağ, “Türkiye Cumhuriyeti anayasasında yaşam hakkı koruma altına alınmış olup, hiçbir ayrım gözetilmeksizin herkes bu hakka sahiptir. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda biz kadınlardan yana tarafız. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusu hem hükümetlerimizin hem de bakanlığımızın en öncelikli ve değişmez gündem maddeleri arasında yer almakta. Son 20 yılda kadına karşı şiddetle mücadele konusunda son derece önemli adımlar attık ve atmaya devam edeceğiz. Anayasamızın 10'uncu maddesi ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere mevzuatta yaptığımız değişiklikler, tarihi reform niteliğindedir" ifadelerini kullandı. 

“Kasten yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi hali tutuklama nedenleri arasında sayılmıştır”

Türk Ceza Kanunu’nda, boşanılan eşe karşı işlenen suçların cezada artırım sebebi haline getirildiğini hatırlatan Bakan Bozdağ, “Kasten yaralama suçunun kadına karşı işlenmesi hali tutuklama nedenleri arasında sayılmıştır. Israrlı takip ilk defa müstakil suç olarak düzenlenmiştir. Aile içi ve kadına karşı gerçekleşen eylemlerin resen takip edilmesi sağlanmıştır. Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya ısrarlı takip suçları ile kadına karşı işlenen kasten yaralama, işkence veya eziyet suçlarında ve alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, talepleri halinde her bir kadın mağdura baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilmektedir” dedi. 

Sıfır tolerans vurgusu

Aile içi ve kadına karşı şiddet suçlarını soruşturmak üzere Cumhuriyet başsavcılıkları bünyesinde soruşturma büroları kurulduğunu belirten Bakan Bozdağ, açıklamasının son bölümünde şu ifadeleri kullandı:

“Aile içi ve kadına karşı şiddet eylemleri hakkında karar vermek üzere tedbir mahkemeleri belirlenerek, ihtisaslaşmanın önü açılmıştır. Şiddet mağduru kadınların, faille yüz yüze gelmeden özel ortamlarda uzman eşliğinde beyanlarının alınması sağlanarak ikincil örselenmelerinin önüne geçilmesi sağlanmıştır. Kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesiyle çalışmalarımızı diğer kurum ve kuruluşlar ile iş birliği ve koordinasyon içinde sürdürmekte kararlıyız." 

Yorumlar (0)