Bakan Yerlikaya duyurdu: 20 ilde 1510 kişi…

20 ilde düzenlenen "Kalkan-5" operasyonlarına ilişkin bilgi veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 74 göçmen kaçakçılığı organizatörü ve 1510 düzensiz göçmenin yakalandığını açıkladı.

GÜNDEM 31.12.2023, 12:37 01.01.2024, 14:34 Şeyda Gül
Bakan Yerlikaya duyurdu: 20 ilde 1510 kişi…

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda insan kaçakçılığı yaparak Türkiye'yi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine fırsat vermeyeceklerini açıkladı. Bakan Yerlikaya, bu kapsamda İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Ağrı, Antalya, Bitlis, Bolu, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, Iğdır, Kocaeli, Konya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Şanlıurfa ve Van'da jandarma, polis ve Sahil Güvenliğin 63 ayrı yere operasyon düzenlediğini duyurdu. Operasyonlarda 74 göçmen kaçakçılığı organizatörünün yakalandığını ifade eden Bakan Yerlikaya, bunlardan 5'inin tutuklandığını, 2'si hakkında adli kontrol kararı verildiğini ve diğerlerinin işlemlerinin ise asyön sürdüğünü aktardı.

Denetimler aralıksız sürecek

Bugün İstanbul başta olmak üzere 81 ilde valilikler ve Göç İdaresi Başkanlığı koordinesinde, düzensiz göçmenlerin tespitini kolaylaştıran ve hızlandıran Mobil Göç Noktası araçları ve uzman personelle, polis, jandarma ve Sahil Güvenliğin denetimlerini aralıksız sürdüreceğini belirten Bakan Yerlikaya, “Başta İstanbul'un farklı yerlerindeki 52 Mobil Göç Noktası aracı görevde olacak. Göç İdaresi Başkanlığımızdaki 156 uzman personelimiz olmak üzere toplam ülkemiz genelinde 97 Mobil Göç Noktası aracımız ve Göç İdaresi Başkanlığımızdaki 291 uzman personelimizle 24 saat boyunca denetimlerimiz aralıksız sürecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya’dan kararlılık mesajı

“Operasyonları koordine eden valilerimizi, operasyonları düzenleyen jandarmamız, polisimiz ve Sahil Güvenliğimiz ile Göç İdaresi Başkanlığımızdaki uzman personelimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin” diyen Bakan Yerlikaya, göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelemiz azim ve kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Yorumlar (0)