Adalet Bakanı Tunç duyurdu: 38 şüpheli tutuklandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde İstanbul'un Saraçhane Meydanı'nda polise taş ve sopayla saldırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 65 kişiden 38'i tutuklandı, 27 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GÜNDEM 05.05.2024, 10:42 Buse Önder
Adalet Bakanı Tunç duyurdu: 38 şüpheli tutuklandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Saraçhane Meydanı'nda polislere saldırıda bulundukları için gözaltına alınan 65 şüphelinin nöbetçi sulh ceza hakimliğindeki işlemleri tamamlandı.

Soruşturma sonucunda, 38 şüpheli "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kamu görevlisine direnmek" suçlarından tutuklandı. Geri kalan 27 şüpheli ise haklarında adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Bakan Tunç açıkladı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde polislere saldıranlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını hatırlattı. Tunç, bu kapsamda 65 şüphelinin gözaltına alındığını ve bunlardan 38'inin tutuklandığını, 27'sinin ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığını açıkladı.

Bakan Tunç, "Ülkemizin huzurunu, milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik olaylar asla amacına ulaşamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere, İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde yapılan gösterilerde Taksim Meydanı'na ilerlemeye çalışan ve polise saldırdıkları gerekçesiyle 217 şüpheli gözaltına alınmış, daha sonra kamera kayıtları ve yüz tanıma sistemiyle saldırıya karıştıkları tespit edilen 30 şüpheli daha gözaltına alınmıştı.

Sağlık kontrolünün ardından 65 şüpheli, polis eşliğinde Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmişti. Savcılık, şüphelilerden 52’sini tutuklama talebiyle, 13 şüpheliyi ise adli kontrol hükümleri uygulanması istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etmişti.

Yorumlar (0)