9 ilde 'Kafes-41' operasyonu: Onlarca kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul ve İzmir merkezli 9 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Kafes-41' operasyonunda 61 şüpheli yakalandığını duyurdu.

GÜNDEM 16.02.2024, 09:21 Şeyda Gül
9 ilde 'Kafes-41' operasyonu: Onlarca kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul ve İzmir merkezli 9 ilde “Kafes-41” operasyonu düzenlendiğini açıkladı. Operasyonların, İzmir’de elebaşılığını kırmızı bülten ile aranan (yurtdışı firar) Beratcan Gökdemir’in, İstanbul’da elebaşılığını ulusal aranma kaydı bulunan (yurtdışı firar) Ferhat Delen’in yaptığı organize suç örgütüne yönelik düzenlendini belirten Bakan Yerlikaya, örgüt üyesi 61 şüphelinin yakalandığını duyurdu.

İşlenen suçlar tek tek sıralandı

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde operasyonların gerçekleştiğinin bilgisini veren Bakan Yerlikaya, uç işlemek amacıyla örgüt kurmak suretiyle ve suç örgütlerine silah temin eden şüphelilerin işledikleri suçları şöyle sıraladı;

  • 2 ayrı cinayet olayını gerçekleştirdikleri,
  • 2 adet kasten öldürmeye teşebbüs olayını gerçekleştirdikleri,
  • 11 adet kasten yaralama olayını gerçekleştirdikleri,
  • Anlaşmazlık yaşadığı şahıslara yönelik kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tehdit ve silahlı saldırı eylemi gerçekleştirdikleri,
  • Çok sayıda ruhsatsız silah yakalattıkları,
  • Diğer suç örgütleri ile çok sayıda silahlı çatışmaya girdikleri,
  • Korkutma ve haraç alma amaçlı çok sayıda işyerinin kurşunlanması olayını gerçekleştirdikleri,
  • Yağma suçlarını işledikleri belirlendi.

37 ruhsatsız tabanca ele geçirildi

Operasyonlarda 37 ruhsatsız tabanca, 5 adet av tüfeği, çok sayıda mermi ve 3 adet çelik yelek ele geçirildiğini belirten Bakan Yerlikaya, hangi büyüklükte olursa olsun halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine nefes aldırmayacaklarını belirtti. Bakan Yerlikaya, “Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Milletimizin duası sizinle” ifadelerini kullandı.

<blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="tr" dir="ltr">

Yorumlar (0)