Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara yatırıldı

Bakan Göktaş, Şubat ayına ilişkin toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırdıklarını açıkladı.

EKONOMİ 12.02.2024, 11:08 12.02.2024, 18:02 Buse Önder
Yaşlı ve engelli aylıkları hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Şubat ayına ilişkin olarak toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını açıkladı. Bakan Göktaş, bu kapsamda yaklaşık 3,5 milyar TL tutarında yaşlı aylığı ve yaklaşık 2,8 milyar TL tutarındaki engelli aylıklarının ödemelerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Aylık ödemelerde artış yaşandı

Ocak ayında memur maaş katsayısında yapılan düzenlemeyle birlikte engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik sosyal yardım programlarındaki aylık ödemelerinde önemli bir artış yaşandığını ifade eden Bakan Göktaş, "Sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinde yüzde 50’ye yakın artış oldu. Bu doğrultuda yaşlı aylığı 2 bin 348 TL’den 3 bin 504 TL’ye yükselirken, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlarımızın aylıkları ve 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı 1874 TL’den 2 bin 797 TL’ye çıktı. Yine yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıkları da 2 bin 811 TL’den 4 bin 196 TL’ye yükseldi" şeklinde konuştu.

Ocak ayı farkları maaşlara eklendi

Bakan Göktaş, Şubat ayına ilişkin ödemelerin Ocak ayından kaynaklanan farklarıyla birlikte yapıldığını belirterek, "Bu doğrultuda Şubat ayına ilişkin toplam 6,3 milyar TL tutarındaki yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırdık. Ödemelerin tüm engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Ayrıca, Bakan Göktaş, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programlarını geliştirdiklerini vurgulayarak, "Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanlarındayız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)