Yaşlı ve engelli aylığı belli oldu! Yüzde 50’ye yakın artış yapıldı

Bakan Göktaş, sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinde yüzde 50’ye yakın artışa gidildiğini duyurdu.

EKONOMİ 15.01.2024, 11:13 Buse Önder
Yaşlı ve engelli aylığı belli oldu! Yüzde 50’ye yakın artış yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ocak ayında memur maaş katsayısındaki düzenlemenin ardından sosyal hizmet modelleri kapsamındaki ücretlerde düzenleme yapıldığını belirtti.

Bakan Göktaş yaptığı açıklamada, "Türkiye Yüzyılı" vizyonu çerçevesinde sosyal hizmet ve yardımların kapasitesini artırarak toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu kapsamda yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye odaklandıklarını ve ortaya çıkacak zorluklara çözümler üreteceklerini vurguladı.

En yüksek engelli maaşı 4 bin 196 TL

Uygulanan sosyal hizmet modelleriyle düşük gelirli birey ve ailelere destek sağlandığını belirten Bakan Göktaş, "Sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla birlikte yaşlı aylığını 2 bin 348 liradan 3 bin 504 liraya yükseltiyoruz. Ayrıca yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşlarımızın aylıklarını 1.874 liradan 2 bin 797 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın aylıklarını da 2 bin 811 liradan 4 bin 196 liraya çıkartıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Göktaş, 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığının da 1.874 liradan 2 bin 797 TL’ye yükseldiğini ifade etti.

Evde bakım ödemeleri artıyor

Göktaş, geçen yıl "Evde Bakım Yardımı" kapsamında toplam 116,2 milyar lira ödeme yapıldığını, aylık ortalama 560 bin engelli vatandaşa Evde Bakım Yardımı sağlandığını ve bu yılın ocak-temmuz dönemi için Evde Bakım Yardımı’nı 5 bin 97 liradan 7 bin 608 liraya çıkardıklarını belirtti.

Ayrıca, çocukları için ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını belirten Göktaş, SED kapsamında yapılan ekonomik destek tutarlarında da düzenleme yapıldığını ifade etti. Çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarının ortalama 3 bin 571 liradan 5 bin 330 liraya yükseltildiğini ve koruyucu ailelere yapılan ödemelerin aylık ortalamasının da 5 bin 705 liradan 8 bin 895 liraya çıkarıldığını belirtti.

Şubat ayı itibariyle başlayacak

Bakan Göktaş, bireyin, ailenin ve toplumsal değerlerin korunmasına yönelik adil sosyal hizmet modelleri uygulamaya devam edeceklerini vurgulayarak, şubat ayından itibaren sosyal yardım programlarının aylık ödemelerinin artırılarak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)