Uzman isim tarih verdi: Altın 3 bin dolara yükselecek

Kuzey Amerika emtia başkanı Aakash Doshi, yaptığı açıklamada ONS altının 2025 yılında 3000 dolar olabileceğini ifade etti.

EKONOMİ 20.02.2024, 23:08 21.02.2024, 17:56 Şeyda Gül
Uzman isim tarih verdi: Altın 3 bin dolara yükselecek

Küresel piyasalarda altın yatay bir seyir izlemeyi sürdürüyor. Uluslararası piyasalarda 2021 dolar seviyesinde işlem gören ONS altın fiyatı hakkında uzman isimden açıklama geldi. ABD'li finans devi Citi'nin Kuzey Amerika emtia başkanı Aakash Doshi, CNBC'ye altın fiyatlarının 12 ila 18 ay içinde ons başına 3000 doları bulabileceğini açıkladı. Merkez Bankaları’nın altına olan ilgisinin arttığını belirten Doshi, dünya üzerindeki merkez bankalarının iki yıl üst üste 1000 ton altın alımı yaptığını dile getirdi. Bu alımların ikiye katlanması halinde altın fiyatlarının yükseleceğini kaydeden Doshi, ABD Merkez Bankası Fed'in faiz indirimini hızlandıracak bir küresel durgunluğun da altın fiyatlarını yükseltebileceğini dile getirdi.

FED’in bu yıl faiz indirimlerine başlaması bekleniyor

Faiz oranları düştükçe altın, düşük faiz ortamında daha zayıf getiri sağlayacak tahvil gibi sabit getirili varlıklara kıyasla daha cazip hale geldiğini kaydeden Doshi, “ABD Merkez Bankası Fed'in de uzmanlar bu yıl faiz indirimlerine başlamasını bekliyor ancak bunun ne zaman olacağı ile ilgili belirsizlik de piyasalara hakim” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)