Türkiye, hizmet ihracatında ilk kez 100 milyar dolara ulaştı

Hizmet ihracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişildiğini duyuran Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2023'ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli iyileşme gerçekleştiğini açıkladı.

EKONOMİ 14.02.2024, 10:54 Şeyda Gül
Türkiye, hizmet ihracatında ilk kez 100 milyar dolara ulaştı

Cari işlemler hesabı Aralık ayı verilerine ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, cari işlemler açığının 2023 Aralık ayında yüzde 65,2 azalışla 2,1 milyar dolara, 2023'ün tamamındaysa yüzde 8 azalarak 45,2 milyar dolara gerilediğini anımsattı. Hizmet ihracatında ilk defa 100 milyar dolar rakamına erişildiğini vurgulayan Bakan Bolat, 2023'ün ikinci yarısında dış ticaret açığındaki düşüş ile cari işlemler hesabında önemli bir iyileşme gerçekleştiğini kaydetti. Cari işlemler açığındaki düşüşün 2024 yılında da devam etmesi beklendiğini vurgulayan Bakan Bolat, 2023'ün mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığının sonraki aylarda 14,9 milyar dolar azalarak aralık itibarıyla 45,2 milyar dolara gerilediğini aktardı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayından itibaren yıllıklandırılmış dış ticaret açığının her ay düştüğünü aktaran Bakan Bolat, böylelikle yıllıklandırılmış cari işlemler açığının her ay azalarak olumlu trend kaydettiğini vurguladı.

Seyahat gelirleri rekor tazeledi

Aralıkta da cari açıktaki gerilemede ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının yıllık yüzde 43,2 azalarak 4,6 milyar dolar olmasının etkili olduğunu belirten Bakan Bolat, hizmet gelirlerinin 2023'te 100 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştığının bilgisini verdi. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 48 milyar dolara ulaşarak rekorunu yenilediğini anlatan Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak, mal ve hizmet ihracatını artırmak için uygulamaya koydukları ihracat stratejileri ve sunduğumuz desteklerle birlikte yerli üreticileri haksız rekabete karşı korumaya yönelik ithalat politikalarıyla, cari işlemler hesabında izlenen olumlu eğilimin sürdürebilirliğini sağlamak amacıyla çalışmaları paydaşlarla işbirliği içinde sürdürdüklerini belirtti. İnovasyon, üretim, yatırım, istihdam, ihracat, adil bölüşüm kapsamında şekillenen politikalarımızla, Türkiye ekonomisini daha rekabetçi ve güçlü bir konuma taşımaya kararlı olduklarının altını çizen Bakan Bolat, “Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme ile sürdürülebilir refah artışı için gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)