TÜRK-İŞ’ten son dakika hamlesi: Kamu işçisine ek zam talep edildi

Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğunu açıklayan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı” dedi.

EKONOMİ 07.02.2024, 16:50 Şeyda Gül
TÜRK-İŞ’ten son dakika hamlesi: Kamu işçisine ek zam talep edildi

Kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzalandıklarını anımsatan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, imzalandığı dönemde bir hayli yüksek olan sözleşmedeki oranların yüksek enflasyon nedeniyle eridiğini belirtti. TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu'nu toplayarak kayıpların giderilmesi için harekete geçtiklerini söyleyen Atalay, bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile kamu işçilerinin talebine dair görüşmeler gerçekleştirdiklerinin bilgisini verdi.

Yüzde 32,57'lik artış yapılmasını sağladık

Atalay, girişimleri sonucu 29 Ocak'ta imzalanan ek protokolle Ocak ayındaki ücret artışlarından sözleşme yürürlük tarihi farklı dönemlerde olan kamu işçilerinin de yararlandığını vurguladı. Bu sayede yaklaşık 230 bin kamu işçisinin ücretine yüzde 32,57'lik artış yapılmasını sağladıklarını dile getiren Atalay, TÜİK tarafından ocak ayı enflasyonun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlattı. Ocak ayından sonra en az 10 puan kayıp olduğunu kaydeden Atalay, bunun az bir kayıp olmadığını vurguladı. Atalay, “Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor” ifadelerini kullandı.

Millet bundan memnun oldu mu? Hayır, ben de olmadım

TÜRK-İŞ yönetimi olarak Kamu Koordinasyon Kurulunun, bağlı sendikaların ve işçilerin görüşlerini her zaman dikkate aldıklarını vurgulayan Atalay, ek protokolün imzalanması konusunda TÜRK-İŞ Kamu Koordinasyon Kurulu olarak ortak karar aldıklarını dile getirdi. Sendikaların istemediği hiçbir işe imza atmalarının mümkün olmadığını aktaran Atalay, “Bu, beklentileri karşılamadı. Millet bundan memnun oldu mu? Hayır. Ben de memnun olmadım” şeklinde konuştu.

Kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç var

Kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Atalay, kamu işçisinin ücretleriyle ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Atalay, “Bunun adına 'ek zam' mı dersiniz, 'iyileştirme' mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan 3 lira veriliyor ve enflasyonla 4 lira alınıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücreti vergiye gidiyor

Çalışanların ücretleri üzerinden ödediği gelir vergisinin yüksekliğine de değinen Atalay, vergiyle ilgili haksız bir uygulama olduğunu dile getirdi. Bu durumun sürdürülebilir bir şey olmadığını kaydeden Atalay, bir işçinin aşağı yukarı 1,5 ücretinin vergiye gittiğini aktardı. Kamudaki taşeron işçilerin kadro taleplerinin devam ettiğini hatırlatan Atalay, taşeron işçilere verilen kadro sözünün yerine getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)